Oszukać przeznaczenie na przejeździe kolejowym

Przejazd kolejowy – miejsce, gdzie kierowca samochodu jest bez szans. Popularny ostatni film pokazuje jak niewiele może brakować do nieszczęścia.

 

Przejazd kolejowy, a właściwie przejazd kolejowo – drogowy czyli skrzyżowanie dwóch dróg – tej dla pociągów i innej, dla pieszych, rowerów czy wreszcie samochodów. W ciągu roku na takich przejazdach dochodzi do ok 200 wypadków lub kolizji w których życie traci w granicach 50 osób. W samym lipcu tego roku pod kołami pociągów zginęły 3 osoby, a dwie zostały ranne. W takim zderzeniu samochód nie ma szans. W starciu z ważącym kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset ton kolosem, blaszana puszka jaką jest nawet najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze auto jest z góry na straconej pozycji. Dlatego w okolicach przejazdów należy zachować szczególną ostrożność.

Przejazd kolejowy, statystki za lipece 2017. Grafika: www.bezpieczny-przejazd.pl

Ostatnio polskie media obiegł film z kamer zamontowanych na przejeździe kolejowym w okolicach Koszalina. Widać na nim samochód, który taranuje szlaban rogatki, przejeżdża przez dwa torowiska po czym zatrzymuje się przed zaporą znajdującą się z drugiej strony. Ułamek sekundy po tym z olbrzymią prędkością za samochodem przejeżdża pociąg uszkadzając jedynie lekko lampę i pokrywę bagażnika. Z Volkswagena wysiadają cztery jadące nim kobiety – na szczęście nic nikomu się nie stało. Kierująca autem nie potrafiła wyjaśnić jak dopuściła do takiej sytuacji.

Przez głupotę i roztargnienie naraziła na olbrzymie ryzyko siebie i swoje pasażerki, na szczęście los im tym razem darował. Jednak niech ten film będzie przestrogą. Za kierownicą nie ma miejsca na rozprężenie. Jeśli rozmowa z pasażerami pochłania nas zbytnio, przerwijmy ją, bo może to mieć tragiczne skutki. Więcej o tym co się dzieje na przejazdach kolejowych znajdziecie na stronach kampanii Bezpieczny Przejazd która od 12 lat prowadzi działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Możemy tam znaleźć wskazówki dotyczące poruszania się po nich, czy zgłosić usterkę urządzeni ostrzegawczych.

Więcej: http://www.bezpieczny-przejazd.pl

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Avionics V1, nowoczesna technologia w retro opakowaniu.

Elektryczny napęd i wygląd najlepszych konstrukcji motocyklowych z pierwszej połowy wieku. Avionics...
Czytaj wiecej