FIA WEC 2018: Fernando Alonso wybrał Toyotę

FIA WEC 2018 - Fernando Alonso (toyotanews.pl)
Fernando Alonso (toyotanews.pl)
Kierowca, znany ze wspaniałych występów dla McLarena w Formule 1, pragnie spełnić ambitne marzenie o potrójnej koronie w sportach motorowych. Postanowił zadebiutować w FIA WEC 2018 i zawalczyć o ten nieoficjalny tytuł w barwach zespołu TOYOTA GAZOO Racing.

Pod koniec stycznia Toyota oficjalnie podała skład zespołu, który walczyć będzie o mistrzostwo na FIA WEC 2018 (fr.: Fédération Internationale de l’Automobile + ang.: World Endurance Championship). W składzie tym znalazł się dwukrotny mistrz świata Fomuły 1 Fernando Alonso, który debiutuje na tej imprezie. Zastąpi on Anthonego Davidsona, który w zespole będzie pełnił rolę kierowcy rezerwowego i testowego. Dla Hiszpana będzie to pracowity rok. Z rywalizacją w mistrzostwach Alonso połączy występy w F1, które, jak mówi, pozostają dla niego priorytetem. Kalendarze obydwu konkursów prawie się nie nakładają, co pozwoli mu na obecność na wszystkich torach poza jednym – w Fuji.

Tor Circuit de la Sarthe - Le Mans, Francja (zdj. Toyota GAZOO Racing)
Tor Circuit de la Sarthe – Le Mans, Francja (zdj. Toyota GAZOO Racing)

Bardzo się cieszę, że wystartuję w wyścigu Le Mans 24h. Przyglądałem się tej imprezie od dawna – udział w niej jest moją wielką ambicją.

– Fernando Alonso o starcie w FIA WEC 2018 z Toyota GAZOO Racing Team

Ambitny Hiszpan

Dla świata sportu nie jest tajemnicą, że dwukrotny mistrz świata Formuły 1 wyznaczył sobie za cel uzyskanie potrójnej korony w sportach motorowych. Zwycięstwo w wyścigu Le Mans (Francja) to drugi z trzech kroków do uzyskania tego nieoficjalnego tytułu. Jeśli się uda, kierowcy z Hiszpanii do zapisania się w historii zabraknie już tylko pierwszego miejsca w Indianapolis 500, odbywającym się w USA. W zeszłym roku kierowca rywalizował już w tym wyścigu, jednak, z powodu awarii auta, nie było mu dane go ukończyć.

Mimo, że to dopiero pierwszy sezon Fernando Alonso w FIA WEC, Toyota pokłada w Hiszpanie duże nadzieje. W emocjonalnym liście, za dołączenie do zespołu podziękował mu Akio Toyoda, były kierowca wyścigowy, a obecnie Prezydent Toyota Motor Corporation.

Akio Toyoda (ceo.com.pl)
Akio Toyoda (ceo.com.pl)

Do Fernando Alonso: dziękuję Ci z całego serca za wybranie Toyoty na partnera, z którym urzeczywistnisz swoje marzenie o Le Mans.

– napisał w liście Akio Toyoda

Toyota TS050 Hybrid na FIA WEC 2018

FIA WEC 2018 - Fernando Alonso w TS050 HYBRID (toyotanews.pl)
Fernando Alonso w TS050 HYBRID (toyotanews.pl)

Podczas Mistrzostw Świata Wyścigów Długodystansowych zespół Toyoty ścigać się będzie modelem TS050 Hybrid o mocy 1000 KM. Toyota wystawi dwa samochody, a Hiszpan zasiądzie w swoim wraz z Sébastienem Buemim i Kazukim Nakajimą. Drugie auto prowadzić będzie trójka w składzie: Mike Conway, José María López i Kamui Kobayashi. Bolidy są owocem współpracy TOYOTA Motorsport GmbH (odpowiedzialni za podwozie i nadwozie samochodu) oraz TOYOTA Higashi-Fuji Technical Centre (konstrukcja silnika).

Mistrzostwa FIA WEC 2018 rozpoczną się 5 maja na torze Spa-Francorchamps w Belgii, a zakończą na torze we francuskim Le Mans. Tegoroczna edycja nazywana jest „supersezonem” ze względu na to, iż obejmie dwa 24-godzinne wyścigi w Le Mans, które odbędą się odpowiednio 16-17 czerwca 2018 i 15-16 czerwca 2019.

Kierowcy Toyoty są już po testach prototypów LMP1, które odbyły się w ubiegłym miesiącu na torze Aragonia w Hiszpanii. Kolejne planowane są na początek kwietnia, brak jednak informacji o dokładnej ich lokalizacji.

Żródła: Toyota News, FIA, The Economic Times.

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

10 europejskich miast do odkrycia zimą

Gdańsk znalazł się na liście 10 europejskich miast, które najpiękniej prezentują się...
Czytaj wiecej