Znamy finalistów Lexus Design Award 2016

Spośród 1232 zgłoszeń wybrano 12 finalistów. Ich prace zobaczymy na Milan Design Week 2016

Spośród 1232 zgłoszeń wybrano 12 finalistów pochodzących z całego świata. Czterech z nich wykona prototypy swoich projektów pod okiem mentorów, a finałowe prace zostaną zaprezentowane na wystawie Lexusa podczas Milan Design Week 2016.

Firma Lexus ogłosiła dziś 12 finalistów konkursu Lexus Design Award 2016. Od czasu startu pierwszej edycji w 2013 roku organizatorom niezmiennie przyświeca ten sam cel – wspierać i idee i projekty, które mogą wnieść pozytywne zmiany dla społeczeństwa. Konkurs jest kierowany w szczególności do młodych twórców i projektantów z całego świata.

Każdej edycji przyświeca inny motyw przewodni i hasło, do którego powinny nawiązywać tworzone projekty. Czwarta edycja konkursu odbywa się pod hasłem „Przewidywanie” i odnosi się do przewidywania przyszłych potrzeb ludzi i społeczeństwa. Do konkursu zgłoszono 1232 projekty z 73 krajów.

Jury składające się ze światowej klasy projektantów i twórców jeszcze w listopadzie 2015 oceniała zgłoszenia podczas specjalnie zorganizowanego panelu. Tegoroczna edycja była dla nich zaskoczeniem. Jak sami określili, oceniane projekty często były bardzo nowatorskie. Z niektórymi propozycjami rozwiązań spotykali się po raz pierwszy. Co ważne, wiele z nich zdaniem jury będzie możliwe do zrealizowania w najbliższej przyszłości. Po długiej dyskusji i wnikliwej analizie idei stojących za projektami wybrano tegorocznych 12 finalistów.

Cztery projekty doczekają się swoich produkcji w wersjach prototypowych. Tak jak podczas każdej z dotychczasowych edycji, tak i tym razem, każdy z prototypów zostanie zrealizowany pod okiem doświadczonego mentora.

Oto one:

LDA2016_AGAR_2_Materialy Prasowe Lexus

Agar plasticity, autor AMAM (Japonia)
To projekt, który zakłada wykorzystanie żelatynowego materiału o nazwie agar otrzymywanego z glonów morskich pod kątem alternatywy dla tworzyw sztucznych.

LDA2016_DADA_1_Materialy Prasowe Lexus

DADA, autor Myungsik Jang (Korea)
DADA to kreatywna zabawka. Jej elementy mogą być dowolnie łączone za pomocą opasek, otworów i kołków. Doskonała dla pobudzania wyobraźni każdego dziecka.

LDA2016_SHAPE SHIFTERS_2_Materialy Prasowe Lexus

Shape Shifters, autor Angelena Laura Fenuta (Kanada)
Shape Shifters to autorski projekt kroju odzieży. Dzięki modułom, z jakich składają się poszczególne stroje Shape Shifters pozwala na dowolne ich modyfikowanie i tworzenie zupełnie nowych zestawów.

LDA2016_TRACE_2_Materialy Prasowe Lexus.jpg.

Trace, autor STUDIO AYASKAN (Wielka Brytania)
Trace to projekt zegara, który wykorzystuje płyn UV mogący przybierać różne barwy. Tak powstałe urządzenie w niezwykły sposób wizualizuje mijający czas.

Cztery konkursowe prototypy zostaną zaprezentowane w ramach wystawy Lexusa na tegorocznym Milan Design Week. Jeden z nich zdobędzie tytuł Grand Prix Lexus Design Award 2016. O tym, który dowiemy się podczas finałowej ceremonii wręczenia nagród w dniu 11 kwietnia 2016. Podczas poprzedzających ceremonię paneli zaprezentowane zostaną również pozostałe finałowe projekty.

Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Prototypowy Lexus przyłapany na testach

Czy testowany na torze Nürburgring zakamuflowany Lexus mógł być prototypem nowego sportowego...
Czytaj wiecej