Miasto docenione zostało głównie za piaszczyste plaże – atrakcyjne latem i „dojmująco majestatyczne zimą”.
Qaanaaq, Grenlandia
Qaanaaq to mała miejscowość, którą warto odwiedzić ze względu na niepowtarzalny widok kolorowych budowli, kontrastujących z bielą śniegu i taflą zamarzniętej wody. Jest to jedna z najdalej wysuniętych na północ miejscowości na świecie i dom nielicznych już, arktycznych myśliwych.
Bled, Słowenia
Otoczone szczytami Alp Julijskich miasteczko, wydaje się bajecznie skarłowaciałe. Jego główną atrakcją jest wysepka na środku jeziora. Znajduje się na niej dzwon życzeń i kościół, powstały z mieszczącej się tu niegdyś świątyni słowiańskiej bogini miłości Živy. Magazyn „Suitcase” poleca podziwianie widoku z brzegu zamarzniętego jeziora, z lampką wina w ręku. My natomiast zachęcamy także do odwiedzenia wyspy i rozgrzewającej wspinaczki po 99 schodach kapliczki.
Hallstatt, Austria
Zasypana śniegiem miejscowość, porównana została przez autorkę zestawienia do eterycznego snu. Spacer po wyludnionych, pozbawionych samochodów ulicach oraz penetrowanie niezliczonych alejek, przywodzi na myśl wspomnienia dzieciństwa i wolne od szkoły, zimowe dni. Dla ciekawych: niedaleko miejscowości znajduje się jedna z najstarszych na świecie kopalni soli, gdzie znaleziono mumię prehistorycznego górnika, zakonserwowaną w tym minerale.
Bergen, Norwegia
Bergen ujmuje naturalnym otoczeniem, przypominającym raczej park narodowy niż drugie co do wielkości miasto kraju. Zima wygląda tu jak przerysowana wprost z ilustracji świątecznych opowiadań. Jest tu wiele pamiętających XVIII wiek drewnianych domów mieszkalnych, a w mieszczącym się nieopodal Os, drogi nie są odśnieżane po to, by mieszkańcy mogli wybierać się do miasta na nartach.
Kopenhaga, Dania
Stolica i największe miasto Danii oraz kolebka hygge. Białej zimy w Kopenhadze możemy być praktycznie pewni. Parki, zabytki i kanały wodne pod białym przykryciem, wyglądają jeszcze bardziej malowniczo. Po beztroskiej zabawie w śniegu warto jest ogrzać się w jednej z klimatycznych knajpek, jakie oferuje miasto.
Åelsund, Norwegia
Małe miasteczko portowe na zachodnim wybrzeżu Norwegii nazywane jest „stolicą fiordów”. Niezwykła architektura w stylu Art Nuveau, powstała w wyniku odbudowy miasta po wielkim pożarze, który zrównał je z ziemią w 1904 roku. „Suitcase” poleca zwłaszcza wyprawę na górę Aksla, gdzie odkryjemy zapierającą dech w piersiach panoramę ośnieżonego miasta i otaczających je fiordów. Fakt, że wspomniany krajobraz wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, będzie dodatkową rekomendacją.
Innsbruck, Austria
Obfitujący w urokliwe miejsca, pełen jarmarków i kawiarenek Innsbruck, przyciąga swoim pięknem przez cały rok. Nic więc dziwnego, że okryty śniegiem zachwyca zarówno przyjezdnych jak i mieszkańców. Niewątpliwą gratką dla miłośników architektury jest zaprojektowana przez Zahę Hadid skocznia narciarska Bergisel, na której organizowany jest trzeci konkurs Turnieju Czterech Skoczni.
Tallinn, Estonia
Talinn zyskuje coraz większą popularność jako weekendowa baza wypadowa Europejczyków. „Suitcase” przekonuje, że pomimo wszechobecnej zieleni, to zima jest porą roku, która najlepiej oddaje piękno miasta. Stolica Estonii znana jest także z bogatej oferty nocnych klubów.
Petersburg, Rosja
Nie bez powodu Petersburg przewyższa liczbą odwiedzających wspaniałą Moskwę. Położone na kilkudziesięciu wyspach miasto zwane jest Wenecją Północy. Pod względem urbanistyki nie ma sobie równych. Lekko okraszony śniegowym lukrem Piotrogród dosłownie zapiera dech w piersiach.
Źródła: suitcasemag.com, visitslovenia.pl, austria.info, norwegofil.pl, infodania.eu, visitnorway.pl, focus.pl, visitestonia.com