18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – czas start!

Jak co roku w środku lata, Wrocław zamienia się w kinową stolicę. Wszystko oczywiście za sprawą festiwalu Nowe Horyzonty.

Jeśli jesteście fanami kina, to wizyta we Wrocławiu powinna być dla Was obowiązkowa. Festiwal stworzony przez Romana Gutka (człowieka, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać) od 2006 roku odbywa się w stolicy Dolnego Śląska. Wydarzenie po raz pierwszy zorganizowane zostało bez partnera tytularnego – do zeszłego roku nazywało się ono T-Mobile Nowe Horyzonty, a jeszcze wcześniej Era Nowe Horyzonty. Jednak sądząc po programie, jaki przygotowali w tym roku twórcy wydarzenia oaz zaproszonych gościach, nie zaszkodziło mu to w żaden sposób.

Od dziś do 5 sierpnia będziecie mogli obejrzeć olbrzymią liczbę filmów (225) z całego świata (50 krajów), przeróżnych gatunków, nakręconych przez gwiazdy największego formatu, a także przez początkujących reżyserów, o których na pewno jeszcze zrobi głośno.

“Fuga” reż. Agnieszka Smoczyńska

W tym roku, na 18. edycji festiwalu, twórcy mają zamiar pokazać nam bardzo obiecujący wybór obrazów, w którym na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Pokazy filmów odbywać się będą w ramach wielu cykli, z których należy wymienić między innymi: konkurs główny, cykl Mistrzowie, Odkrycia, a także Ale Kino+ czy Oslo/Reykjavik, gdzie pojawi się kino islandzkie i norweskie.

Swoje oczy warto również zwrócić nie tylko w stronę najnowszych filmów. Bardzo ważnym punktem festiwalu będzie projekt “Bergman100”, w ramach którego można będzie obejrzeć aż 12 filmów reżysera z okazji stulecia jego urodzin.

Jeszcze dzień życia” reż. Damian Nenow i Raúl de la Fuente

W temacie retrospektyw warto wspomnieć również o bardzo ciekawych cyklach, na których do obejrzenia będą dzieła Pedro Costy, Ildikó Enyedi (węgierska reżyserka będzie również gościem festiwalu) czy Nicolasa Roega.

Jednym z najważniejszych gości Nowych Horyzontów będzie również Terry Gilliam – człowiek legenda, znany nie tylko ze swojej twórczości reżyserskiej, ale także z bycia jednym z członków grupy Monty Pythona.

Należy pamiętać, że Nowe Horyzonty to nie tylko kino. Ważnym elementem całego wydarzenia jest klub festiwalowy Arsenał, w którym uczestnicy i goście mogą wypocząć po całym dniu obcowania z kinem. Tegoroczne hasło to “Taste, That’s Why”. W planie znalazły się koncerty, strefa gastronomiczna, bar i wiele, wiele innych. Dodatkowo czekają na nas również spotkania z twórcami i rozmaite wystawy.

“Wszyscy wiedzą” reż. Asghar Farhadi

Międzynarodowy Festiwal Nowe Horyzonty to zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji na festiwalowej mapie nie tylko Polski, ale i całej Europy i świata. Jeżeli jesteście ciekawi nowego kina i nie boicie się z nim eksperymentować, to zdecydowanie musicie odwiedzić Wrocław między 26 lipca, a 5 sierpnia.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

LC Convertible najlepszym kabrioletem według Carwow

Brytyjski serwis Carwow, specjalizujący się w testach i doradztwie motoryzacyjnym, rozdał niedawno...
Czytaj wiecej