W Tate Modern zobaczymy zakazane prace Warhola

Fakt, że do dziś nie wszystkie prace Warhola ujrzały światło dzienne, może oczywiście zdumiewać. Ten stan rzeczy zmieni się jednak niebawem! Mowa przede wszystkim o – delikatnie mówiąc – niepokornych rysunkach z lat 50. Prace w całej okazałości oddające pasję i namiętności artysty zdecydowanie nie pasowały do ówczesnych czasów. Choć próżno szukać w nich scen czy tematyki jakkolwiek szokujących, a sam styl jest bardzo oszczędny, w tamtej epoce inaczej postrzegano tematy tabu. Lata "w szufladzie" ma zmienić publikacja zbioru "Andy Warhol: Early Drawings of Love, Sex and Desire". To tytuł wspólnego przedsięwzięcia wydawnictwa Taschen, Fundacji Andy'ego Warhola oraz galerii Tate Modern.

Nonkonformista od samego początku

Gwiazda Warhola rozbłysła dopiero w połowie lat 60., ale warto wiedzieć, że jego sława stopniowo rosła na długo przed zyskaniem miana guru pop-artu. Zanim na dobre oddał się sztuce malarskiej i fotografii, właśnie w latach 50., Andy Warhol zapracował na renomę wziętego grafika komercyjnego. Jego prace promowały różne marki, zdobiły też łamy magazynów. Gdzieś w cieniu zawodowych sukcesów artysta przelewał na papier także swoje emocje, pragnienia i pasje.

Te rysunki oddają wrażliwość i emocje tak, jak nie byłby w stanie zrobić tego aparat. To znacznie bardziej intymny sposób na uchwycenie kogoś, wiele mówiący o artyście – podobnie jak temat pracy.

– Michael Dayton Hermann,
autor albumu "Andy Warhol: Early Drawings of Love, Sex and Desire"

I tak dochodzimy do sedna – a mianowicie tematyki prac. Jak można domyślić się po samym tytule zbioru, rysunki Warhola poruszają temat seksualności. W latach 50. XX wieku byłoby to nie do pomyślenia, a Amerykanie zdawali się społeczeństwem skrajnie konserwatywnym.

To, co zobaczymy w Tate Modern, to tylko niewielka część odtajnionych zbiorów!

Artysta szedł jednak o wiele dalej, wkraczając na tematykę tabu. Nie krył on bowiem swoich skłonności homoseksualnych. Ba, bez skrępowania i w pełen emocji sposób dawał im wyraz w minimalistycznych rysunkach.

Warhol był artystą, który od początku koncentrował swoją twórczość na seksualności. Fakt, że prace zebrane w ramach »Andy Warhol: Early Drawings of Love, Sex and Desire« zostały stworzone przez praktykującego katolika w Stanach Zjednoczonych w czasach, gdy w każdym stanie sodomia była surowo karaną zbrodnią, pokazuje, że nawet w młodym wieku Warhol przyjął rolę nonkonformisty.

– Michael Dayton Hermann.

Nawet w artystycznym światku Nowego Jorku, w którym Warhol powoli mościł sobie miejsce, było to nie do przyjęcia. W związku czy to z poglądami, czy zwyczajną obawą przed konsekwencjami jego prace były więc konsekwentnie ignorowane przez galerie. Po wielu latach do tematu powrócił jednak Michael Dayton Hermann, jeden z dyrektorów w Andy Warhol Foundation for the Visual Arts. Ma on na koncie już kilka publikacji na temat patrona fundacji, ale najnowsza zapowiada się znacznie ciekawiej.

Podobnie jak w przypadku poprzednich książek Hermanna, także ten album wyda Taschen. "Andy Warhol: Early Drawings of Love, Sex and Desire" trafi do sprzedaży latem tego roku. Część z setek zawartych tam prac będzie jednak można zobaczyć wcześniej. Od 12 marca do 6 września około dwudziestu z nich wystawi londyńskie Tate Modern. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.