Rok 2018 w kolorze Pantone 18-3838 Ultra Violet

Pantone 18-3838 Ultra Violet - ozaczenie Pantone, w tle kolor roku
Instytut Pantone po raz kolejny zaskoczył nas wyborem koloru roku. Po kontrowersyjnym Greenery z 2017 r. nadszedł czas na elektryzujący fiolet.

Jeśli nie natrafiliście dotąd jeszcze na wzmiankę o Instytucie Pantone, to nie ma w tym nic dziwnego. Stworzony przez Instytut rewolucyjny system identyfikacji kolorów oraz ich odcieni to narzędzie wykorzystywane głównie przez projektantów i grafików na całym świecie. Dzięki niemu, mają oni możliwość opisywania subiektywnie postrzeganych przez siebie kolorów konkretnymi, przypisanymi do nich oznaczeniami. W praktyce, wprowadzona przez Pantone zestandaryzowana paleta barw przyczyniła się do eliminacji nieporozumień i osiągnięcia lepszej komunikacji wśród przedstawicieli branż związanych z designem. Co roku, na podstawie obserwacji trendów, badań i analiz, Instytut wybiera z palety jeden odcień, który według ekspertów odciśnie największe piętno na szeroko pojętej sztuce wizualnej. W 2018 roku został nim Pantone 18-3838 Ultra Violet.

Prince - zdjęcie piosenkarza w kolorystyce Ultra Violet

Ultra Violet, unikalna barwa powstała z połączenia czerwieni i koloru niebieskiego, w komunikacie Pantone opisana została jako prowokacyjna, skłaniająca do refleksji i enigmatyczna. Inspiracją dla jej stworzenia były gwiazdy takie jak Prince, David Bowie czy Jimi Hendrix. I tak, jak oni, symbolizować ma niekonwencjonalność i artystyczną błyskotliwość.  Ultra Violet to z jednej strony intuicja, duchowość i mistycyzm, z drugiej zaś inspiracja dla świata nauki. Porównywany do rozgwieżdżonego nieba nocą, prowokuje do naukowych odkryć oraz przemyśleń na temat naszej roli w bezkresnym Wszechświecie.

Galaktyka w kolorze Ultra Violet

Zapewne nasuwa się Wam pytanie: jaki wpływ ma to na osoby niezwiązane z designem? Otóż w 2018 roku ten specyficzny fiolet będziemy mieli okazję zobaczyć w wielu miejscach i odsłonach. Nie oznacza to oczywiście, że zostaniemy zalani falą monochromatycznych produktów. Nie było tak w 2017 roku, gdy królował odcień Greenery, nie będzie tak i teraz. W 2017 roku design skupiał się na szczegółach, głównie w formie roślinnych akcentów i motywów oraz produktach o naturalnym pochodzeniu. W obecnym, wskazana będzie zabawa siłą i formą ekspresji. Liczyć się będzie przede wszystkim pomysł. W końcu Pantone 18-3838 Ultra Violet zainspirowany został nieoczywistymi ideami nietuzinkowych ludzi.

wzór, oświetlenie rezydencji, włosy - wszystko w kolorze Ultra Viollet

Żródła: Pantone.com, Theguardian.com, Vanityfair.com

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

O nowym Lexusie ES słów kilka

Już jakiś czas temu informowaliśmy Was, że na europejski rynek wkracza nowa...
Czytaj wiecej