Polacy znowu docenieni w eVolo Skyscraper Competition!

"Airscraper" (projekt: Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki), fot. 2019 eVolo Skyscraper Competition
"Airscraper" (projekt: Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki), fot. 2019 eVolo Skyscraper Competition
Wiele wskazuje na to, że świat futurystycznej architektury uwielbia kreatywność młodych Polaków – a przynajmniej można tak powiedzieć o uznanych projektantach zasiadający w jury eVolo Skyscraper Competition, którzy po raz kolejny docenili przygotowany przez naszych rodaków projekt wieżowca przyszłości.

Konkurs organizowany od 2006 roku przez kultowe pismo “eVolo” to ogromna szansa dla młodych architektów. Czternasta edycja, podobnie jak poprzednie, była okazją do dania upustu swej kreatywności i zyskania w zamian międzynarodowego uznania. Tematem jak zwykle były wieżowce przyszłości – i jak zwykle nie zawiedli Polacy. Tym razem wyróżnieni zostali Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki, których “Airscraper” w 2019 eVolo Skyscraper Competition zajął drugie miejsce. To już piąta nagroda, jaka w ciągu ostatnich siedmiu lat trafiła do polskich twórców.

Pierwsi Polacy, którzy przełamali lody i zaistnieli w eVolo Skyscraper Competition, to Damian i Rafał Przybyłowie. W roku 2012 ich “Wędrujące wieżowce” zdobyły w międzynarodowym konkursie wyróżnienie, ale później było już tylko lepiej. W edycjach 2015, 2017 i 2018 ekipy z Polski wygrywały konkurs organizowany przez eVolo. “Essence” od BOMP Architecture oraz “Mashambas” Pawła Lipińskiego i Mateusza Frankowskiego niejako kontynuowały śląską dominację w dziedzinie futurystycznej architektury. W zeszłym roku doceniono natomiast “Skyshelter.zip” Damiana Granosika, Jakuba Kulisę i Piotra Pańczyka z Politechniki Krakowskiej. W najnowszej edycji nagroda powędruje natomiast do studentów Politechniki Poznańskiej.

Ekologicznie i z rozmachem

"Airscraper" – moduł zielony (projekt: Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki), fot. 2019 eVolo Skyscraper Competition
“Airscraper” – moduł zielony (projekt: Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki), fot. 2019 eVolo Skyscraper Competition

Docenieni w 2019 eVolo Skyscraper Competition Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki przygotowali supernowoczesny wieżowiec “Airscraper”, który miałby stanąć w Pekinie. W koncepcji młodych architektów najistotniejsze było odpowiedzenie na problemy współczesności, a więc kwestie ekologii nie mogły zostać pominięte. Zaprojektowany przez nich gmach w gruncie rzeczy można by uznać za samowystarczalne, wertykalne miasto. W mierzącym 800 metrów wysokości i 60 metrów średnicy budynku mogłoby bowiem zamieszkać aż 7500 osób. To natomiast świetna odpowiedź na znaczący rozrost populacji zwłaszcza w państwach azjatyckich. Dzięki realizacji projektu studentów Politechniki Poznańskiej najbardziej zaludnione metropolie mogłyby oszczędzić olbrzymie połacie ziemi. Jeden “Airscraper” (60 metrów średnicy!) mógłby bowiem zastąpić trzy kilometry kwadratowe w standardowej zabudowie.

Nie na tym jednak kończy się wyjątkowość “Airscrapera”. Jury 2019 eVolo Skyscraper Competition doceniło projekt przede wszystkim za jego innowacyjne podejście do czystości powietrza. Budynek, w którym z powodzeniem można by ulokować małe miasto z wszelkimi wymaganymi udogodnieniami, przestrzenią rekreacyjną, handlową i edukacyjno-kulturalną, mógłby bowiem także… oczyszczać powietrze. W koncepcji Gołaszewskiej i Grodzickiego istotny jest efekt ciągu kominowego. Dzięki niemu “Airscraper” mógłby zasysać powietrze u swojego podnóża, by to mogło przeniknąć przez złożony system filtracyjny w jego wnętrzu. To z kolei w znaczącym stopniu redukowałoby też problem z ciepłem, jakie wydziela miasto. Co najważniejsze – pomysł ten nie jest zwykłym science fiction, lecz opiera się na badaniach, które potwierdzają nawet osiemdziesięcioprocentową wydajność takiego systemu.

Modułowo i futurystycznie

Efekt ciągu kominowego u podstawy "Airscrapera" (projekt: Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki), fot. 2019 eVolo Skyscraper Competition
Efekt ciągu kominowego u podstawy “Airscrapera” (projekt: Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki), fot. 2019 eVolo Skyscraper Competition

Powyższe zadania spełniałby moduł wlotowy na samym dole wieżowca. Ponad nim mieściłyby się natomiast dwa kolejne – słoneczny, który dzięki energii naszej gwiazdy mógłby zadbać o termoregulację budynku i jego energetykę, rezygnując z tradycyjnych systemów; a także moduł zielony, odpowiadający za wzbogacanie powietrza w tlen i przestrzeń rekreacyjną na podobieństwo wiszących ogrodów. Ta różnorodność i nastawienie na zjawiska i energię naturalną sprawiły, że jury 2019 eVolo Skyscraper Competition musiało docenić Polaków.

Niestety jeden projekt spodobał się organizatorom bardziej. Mowa o “Methanescraperze” Marko Dragicevica – Serb był w swej socjoindustrialnej koncepcji poza zasięgiem konkurencji, ale w najmniejszym stopniu nie umniejsza to sukcesowi Klaudii Gołaszewskiej i Marka Grodzickiego. W tegorocznej, już czternastej edycji eVolo Skyscraper Competition, udział wzięło ponad pięćset projektów z całego świata.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Kamikatsu – miasto, które (prawie) niczego nie marnuje

Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wiele śmieci wytwarzają każdego roku, miesiąca...
Czytaj wiecej