2Cellos -wirtuozi wiolonczeli przyjadą do Polski

2Cellos czyli dwie wiolonczele. Myślicie, że czeka Was kolejny przynudnawy koncert muzyki klasycznej? Nic bardziej mylnego!

2Cellos czyli dwie wiolonczele. Myślicie, że czeka Was kolejny przynudnawy koncert muzyki klasycznej? Nic bardziej mylnego!

Dwie wiolonczele i dwóch muzyków: Stjepan Hauser i Luka Šulić około trzydziestoletni Chorwaci, którzy są obecnie chyba najbardziej rozpoznawalnymi wirtuozami tego instrumentu. Obej pochodzą z muzycznych rodzin i obaj odebrali staranne wykształcenie w tym kierunku. Zarówno Hauser jak i Šulić mają za soba błyskotliwe kariery solowe, zjeździl icała Europę i świat jako soliści, lub członkowie uznanych orkiestr. Šulić zdobył na przykład pierwszą nagrodę i narodę specjalną Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2009 roku. Jednak coś niesamowitego stało się gdy w 2011 roku niepokorni klasycy połączyli siły i nagrali cover hitu Micheala Jacksona “Smooth Criminal” oczywiście na dwóch wiolonczelach. Wrzucili aranżację na portal youtube.com i… w ciągu kilku tygodniu zobaczyło go 7 milionów widzów! Wiolonczeliści nie wydobywają dźwięków z instrumentów tylko za pomocą smyczka, ale używają też wielu innych trików, oraz elektrycznych wersji wiolonczel. Ma się wrażenie, że są w stanie zagrać wszystko, czy to solo, czy z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej czy kapeli rockowej.

Od tamtej pory ich kariera na szerokich wodach muzyki rozrywkowej ruszyła z niesamowitym impetem. W tym samym roku wydali swój debiutancki krążek zatytułowany 2Cellos. Na płycie znalazły się aranżacje takich tuzów rocka jak U2, Nirvana, czy Guns n Roses. Album znalazł się na pierwszym miejscu listy Billboardu. Chorwatami zainteresował się sam Elton John, który zaproponował im rolę supportu na swojej trasie koncertowej. Dzięki niemu mieli również okazję zagrać na koncercie z okazji jubileuszy Królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. Od tamtego czasu nagrali kolejne dwa albumy, na które trafiły covery AC/DC, Coldplay, Eltona Johna, Zucherro czy Radiohead. W listopadzie ubiegłego roku, zagrali przejmującą wersję „Show must go on” grupy Queen aby uczcić 25 rocznicę śmierci Freddiego Mercury’ego. Dziesiątki doskonałych aranżacji można byłoby wymieniać godzinami, najlepiej sprawdzić wszystko samemu na ich kanale w serwisie youtube.com. Do singli kręcone są błyskotliwe i ciekawe teledyski. Thunderstuck z repertuaru australijskiej legendy rock and rolla AC/DC obejrzało do tej pory ponad 73 (siedemdziesiąt trzy) miliony widzów. Już w marcu Stjepan Hauser i Luka Šulić ruszają w kolejną trasę koncertową. 20 listopada po raz pierwszy zagrają w Polsce na warszawskim Torwarze.

Więcej znajdziecie na: https://www.youtube.com/user/2CELLOSlive i http://www.2cellos.com/

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Robert Kubica rzuca Williamsa

Robert Kubica przez GP Singapuru, ogłosił, że odchodzi z zespołu Rokit Williams...
Czytaj wiecej