5 miejsc, w których spotkasz beacony

„Bekony”? A co to takiego? Już odpowiadamy!

Internet rzeczy to gorący temat dla wszystkich interesujących się nowymi technologiami.  To beacon, przypisując cyfrowe dane przedmiotom, jest obecnie bohaterem internetu rzeczy. Beacony korzystające z energooszczędnej technologii Bluetooth Low Energy mogą wytrzymać na niewielkiej baterii nawet rok, a nowe beacony są w stanie czerpać energię z fal elektromagnetycznych, dzięki czemu nie wymagają wymiany baterii.  Beacon nie łączy się z internetem ani pozostałymi beaconami w danym miejscu.

Zakupy

Dzięki zbieraniu danych o zachowaniach konsumentów stają się dla nich mobilnym asystentem w trakcie zakupów. Sprawią, że zakupy mogą stać się prostsze i przyjemniejsze. Dzięki nim sprzedawcy mogą przedstawiać swoim klientom spersonalizowaną ofertę. Na przykład dzięki beaconom i aplikacji w smarfonie klient może w łatwy sposób znaleźć, wśród setek innych, rzecz, której szuka i będzie ona miała dla niego specjalną cenę.

Foto © totalcustomer.org

Inteligentny dom

Beacony możemy już teraz wykorzystywać w domowym zaciszu. Nowopowstające aplikacje i kompatybilne z nimi rozwiązania pozwalają na stworzenie bardzo spersonalizowanej automatyki domowej. Dzięki nim ekspres do kawy włączy się zanim dojdziesz do kuchni, światło w kuchni zapali się, gdy wstaniesz w nocy, żeby pobuszować w lodówce, Twoja ulubiona muzyka zacznie grać zanim otworzysz drzwi do domu. Korzystanie z odpowiedniej aplikacji współpracującej z beaconami możesz obniżyć zużycie energii w swoim domu.

Foto © teamgreen7.com

Restauracja

Beacony w połączeniu z odpowiednią aplikacją i zamontowane przy wszystkich stolikach w restauracji dają nie tylko możliwość wyboru potraw z menu, ale także dokonanie wygodnej płatności. Dzięki funkcją Cover masz możliwość podzielenia rachunku na wszystkich uczestników posiłku.

Foto © medium.com

Reklama i lokalizacja

W Brazylii oddział jednej z firm kosmetycznych, wpadł na ciekawy pomysł niekonwencjonalnej reklamy przy wykorzystaniu prasy kobiecej, aplikacji mobilnej i właśnie beaconów. W kolorowych magazynach pojawiła się reklama na całą stronę, wraz z specjalną opaską z beaconem. Wystarczyło ją wydrzeć z gazety i założyć dziecku na nadgarstek, a następnie zainstalować dedykowaną aplikację. Dzięki aplikacji mamy na plaży miały cały czas kontrolę nad swoimi dziećmi, a jednocześnie mogły swobodnie się opalać. Jeśli pociecha oddaliła się zbyt daleko to z telefonu słyszalne były dźwięki alarmu. Aplikacja ułatwiała również szukanie dziecka. To pomysł pokazujący możliwości lokalizacyjne beaconów, ale też spory potencjał we wszelakich akcjach komercyjnych.

Foto © thebrandingjournal.com

Poszukiwanie, znajdowanie

Na bazie beaconów powstały już także dedykowane rozwiązania do lokalizacji przedmiotów, a nawet zwierząt. Wystarczy, że Twój podopieczny będzie miał przy sobie beacon, a Ty aplikację na smartfonie, a odnalezienie pupila, który samowolnie się oddalił będzie o wiele prostsze.

Autor artykułu
More from Magdalena Kramska-Kink

Nowy Świat w Ruchu

Nowa odsłona wystawy w Centrum Nauki Kopernik dostępna od marca 2016 roku.
Czytaj wiecej