”53 wojny” – obiecujące młode polskie kino

Pomimo tego, że czasu obecnie mam coraz mniej, to wciąż staram się śledzić, co w kinie piszczy. Dobrą okazją do tego są festiwale filmowe.

Niestety, nie uczestniczę w nich już tak, jak kiedyś (wspomniany brak czasu), ale zawsze staram się przynajmniej przeczytać relacje z tych ważniejszych, bądź ciekawszych festiwali. Dzięki temu wiem, na co warto czekać i wybrać się do kina, kiedy już film wejdzie do szerszej dystrybucji. Od kilku lat mój wzrok jest skierowany na Koszaliński Festiwal Debiutów „Młodzi i Film”, którego 37. edycja niedawno się zakończyła. Możemy tam zobaczyć wiele ciekawych debiutów, przede wszystkim polskiego kina, które z czasem wyrośnie nam na czołówkę naszego rodzimego przemysłu filmowego.

W tym roku, moją uwagę (i nie tylko moją) zwrócił na siebie film Ewy Bukowskiej “53 wojny”. To opowieść o małżeństwie dwojga ludzi, gdzie on jest korespondentem wojennym i często wyjeżdża w miejsca prowadzenia konfliktów. Ona oczywiście, zawsze na niego czeka, ale w pewnym momencie, zaczyna spodziewać się najgorszego. Film powstał na motywach książki Grażyny Jagielskiej – żony korespondenta Wojciecha Jagielskiego.

W momencie, w którym zobaczyłem zwiastun, wiedziałem, że ten film znajdzie się na mojej liście pozycji do obejrzenia. Jest już na nią wpisany i teraz pozostanie mi już tylko czekać do 19 października, kiedy to odbędzie się jego oficjalna premiera.

“53 wojny” na festiwalu „Młodzi i Film” został doceniony przez widzów oraz jury. Reżyserka, Ewa Bukowska, otrzymała od Jury Młodzieżowego wyróżnienie za najlepszy film, a odtwórczyni głównej roli – Magdalena Popławska – wróciła z nagrodą Jantara za najlepszą rolę kobiecą. Nie ma co się zresztą dziwić, ta aktorka zachwyca niemal w każdej swojej roli i nawet nie widząc jeszcze filmu, mogę powiedzieć, że ta nagroda na pewno nie wzięła się znikąd.

Gdybyście chcieli jednak wybrać się na film wcześniej, niż w październiku, a będziecie akurat w Czechach, to koniecznie wybierzcie się na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach (zaczyna się dziś i trwać będzie do 7 lipca), gdzie film zostanie pokazany w ramach konkursu „East of the West” – będzie to jego międzynarodowa produkcja, a seanse odbędą się w dniach 1, 2 i 4 lipca.

Poza wspomnianą Magdaleną Popławską, w filmie zobaczymy również Michała Żurawskiego, Kingę Preis i Dorotę Kolak. Na ten moment, kiedy jeszcze pozostaje nam nieco poczekać do premiery, możemy obejrzeć teledysk do piosenki Natalii Fiedorczuk “Superstar”, właśnie z filmu “53 wojny”.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Są takie momenty, które pamięta się bardziej, niż nagrody

Kilka dni temu odbyła się 75. gala wręczenia Złotych Globów. Nagrodzone zostały...
Czytaj wiecej