6 zasad zimowego biegania!

Czas po wznowieniu treningów jest szczególnie ważny. Zazwyczaj przypada na okres zimy. To właśnie na tym etapie przygotowań masz szanse, aby pracować nad swoimi niedoskonałościami.

Zawsze okres przygotowań do sezonu porównuję do „Piramidy”. Jeżeli fundament będzie mocny, to cała konstrukcja również. Powoli możesz dokładać kolejne cegiełki, aż dojdziesz do szczytu formy.

Henryk Szost w trakcie treningu.

     Poniżej przedstawiam 6 zasad zimowego biegania, których przestrzeganie pozwoli poprawić wyniki sportowe oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji:

  1. Badania krwi- pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać przed podjęciem regularnych treningów biegowych to badania krwi. Na podstawie morfologii lekarz oceni czy twój organizm jest zdolny do wykonywania regularnych wysiłków fizycznych.
  2. Dobór sprzętu sportowego- kolejnym krokiem jest dobranie specjalistycznego obuwia biegowego, które dostosowane będzie do budowy twojej stopy. Zwróć szczególną uwagę na strój biegowy adekwatny do warunków panujących na zewnątrz.
  3. Wolne długie rozbiegania- W okresie zimy powinieneś rozwijać tlenowy system energetyczny, mowa tutaj o treningach w pierwszym (OWB1) oraz drugim (OWB2) zakresie intensywności.
  4. Trening ogólnorozwojowy- z pewnością przygotuję twój aparat ruchu do zbliżającego się sezonu, pozwoli zmniejszyć ryzyko odnoszenia kontuzji i pośrednio wpłynie na poprawę twoich wyników sportowych
  5. Regeneracja – głęboki sen, rozciąganie, rolowanie i masaż to podstawa regeneracji. Rozciągaj się regularnie po każdym treningu, zadbaj o swoją elastyczność mięśni. Roluj się po mocnych treningach biegowych, z pewnością twoje mięśnie odczują ulgę. Odwiedzaj regularnie fizjoterapeutę który rozluźni Twoje mięśnie po ciężkim tygodniu treningowym. Staraj się korzystać z odnowy biologicznej tj. sauna, bania.
  6. Słuchanie własnego ciała- jeżeli towarzyszy ci długotrwałe zmęczenie, bieganie nie sprawia już tyle radości, warto czasami odpuścić. Prowadź dzienniczek treningowy. Zapisuj wszystkie odczucia, jakie towarzyszyły w trakcie biegania. Korzystaj z fachowej opieki medycznej, nie szukaj informacji w internecie, każdy przypadek jest indywidualny.
Autor artykułu
More from Sara Szost

Niezawodne sposoby na kontuzję

Wielu wybitnych sportowców dąży do mistrzostwa sportowego. Zdobywanie najwyższych gratyfikacji wiąże się...
Czytaj wiecej