7 dowodów na to, że Lexus potrafi robić naprawdę luksusowe auta

HyperFocal: 0
Inspirowany japońską zasadą gościnności - Omotenashi, Lexus wprowadza do wnętrza swojego flagowego sedana LS funkcje, które gwarantują komfortowe, bezpieczne i relaksujące środowisko. Do tego ekskluzywne. Bardzo.

Deska rozdzielcza

Jej projekt wywodzi się od koto, narodowego instrumentu Japonii, a właściwie od jego strun. Płynne linie przebiegające przez deskę to szczególny ukłon w kierunku tradycji, rzemiosła i japońskiej estetyki. Wyloty powietrza pozostają idealnie w linii, niezależnie jak są manualnie nakierowane.

Masaż Shiatsu

Komfort pasażerów w nowym LS jest oczywiście niepodważalny, ale funkcje masażu nie ograniczają się tylko do biernych użytkowników auta. Program masażu Shiatsu wbudowany jest w fotel kierowcy, ma dbać o czujność i zajmować się zmęczeniem kierowcy. Ma pięć trybów, z których dwa obejmują całe ciało, a trzy pozostałe koncentrują się na określonych obszarach. Wybiera się je z użyciem wyświetlacza.

Oświetlenie wnętrza

Lampy Andon to według tradycji wędrujące światło, służące do oświetlania drogi w czasie podróży. Ustawiane w domach tworzyły spokojną atmosferę i nadawały przestronności pomieszczeniu. Wypadkową tych cech jest oświetlenie wnętrza nowego LS. Subtelne źródła światła, znajdują się za panelami bocznymi drzwi i w podłokietnikach. Światło skierowane jest w dół i wita pasażerów w chwili otwarcia drzwi, delikatny blask wpływa na relaksującą atmosferę podczas jazdy, szczególnie w nocy.

Zawieszenie pneumatyczne

W idealnym świecie luksusowy pojazd powinien mieć na tyle wysokie zawieszenie, aby wchodzenie i wychodzenie z niego nie nastręczało trudności. Z drugiej zaś strony, musi być ono na tyle nisko, aby zmaksymalizować aerodynamikę przy dużej prędkości. I większość producentów sedanów z segmentu premium, postawiło na to drugie. Lexus w LSi-e zainstalował elektronicznie sterowane zawieszenie pneumatyczne, które godzi te dwa dylematy. System o regulowanej wysokości utrzymuje niską wysokość podczas jazdy, i podnoszenie auta po zaparkowaniu. Współgra to z zamykaniem i otwieraniem drzwi.

Mark Levinson

Współpraca z producentem najwyższej jakości systemów audio trwa już wiele lat. W sedanie zainstalowano Mark Levinson Reference, system zaprojektowany wyłącznie dla tego modelu. Odbiór muzyki ma być niczym niezakłócony, a doznania równie satysfakcjonujące, jak podczas koncertu w filharmonii. Zaawansowana technologia dzieli źródła na osobne strumienie, miksując je, tworzy idealne otoczenie dźwiękowe odtwarzane przez 23 głośniki, strategicznie rozmieszczone w 16 miejscach w całym wnętrzu.

Climate Concierge

W Lexusie LS, Omotenashi oznacza również zapewnienie komfortowej temperatury w kabinie, która nie ogranicza się wyłącznie do ogrzewania i chłodzenia. System Climate Concierge monitoruje temperaturę ciała i najbliższe otoczenie każdego pasażera, automatycznie dostosowując ciepło, wentylację i jakość powietrza.

Możliwe jest to dzięki sieci czujników podczerwieni, monitorujących 16 różnych stref kabiny, co powoduje precyzyjne dostosowanie temperatura powietrza i koordynację systemów grzewczych i wentylacyjnych. Co ciekawe uwzględnia on nawet czynniki zewnętrzne, takie jak nierównomierne ciepło spowodowane przez słońce przez okna.

Redukcja hałasu kół

Kabina to nie wszystko. Lexus postarał się także o redukcję hałasu kół, który może znacznie obniżać komfort jazdy. Zaprojektował aluminiowe koła, które tłumią hałas generowany przez opony. Sekretem tych redukujących hałas kół jest konstrukcja, która eliminuje fale dźwiękowe generowane przez wibracje powietrza wewnątrz opon. Fale kierowane są do otworu rezonatora w obrzeżu koła i do pustej struktury, w której tarcie przekształca je w ciepło. Koła nie tylko pomagają zapobiegać zakłóceniom hałasu w kabinie, ale także są lekkie i bardzo sztywne, co wpływa na łatwość obsługi i oszczędność paliwa.

Źródło: blog.lexus.co.uk 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Co nowego w ulubionym SUVie Lexusa?

Kluczowy model w europejskiej ofercie Lexusa, doczekał się nowej odsłony.
Czytaj wiecej