A jednak! Będzie superjacht od Lexusa

Lexus zbuduje 18-metrową łódź, bazującą na koncepcie sportowego jachtu, zaprezentowanego z początkiem roku w Miami. Zbuduje z zamiarem seryjnej produkcji i sprzedaży.

Dziennikarz motoryzacyjny Forbesa, Bertel Schmitt, był jednym z tych, którzy mieli okazję przekonać się, jak Lexus odnajduje się na wodzie. Podsumował to doświadczenie jednym zdaniem: władowali tyle elementów „wow” ile się tylko zmieściło i na które stać tylko inżynierów i designerów Lexusa. Po wywiadzie z twórcami jachtu, przekazuje światu dobrą wiadomość o ewolucji i kontynuacji projektu.

Ideę sportowegojachtu, zwodowanego w Miami, zrealizowało biuro projektowe Lexusa z Japonii. Efekt to zderzenie wszystkich kreatywnych pomysłów, energii i wyobraźni mądrych głów. Wyjście ze świata motoryzacji, który jest tym fachowcom dobrze znany, okazał się bardzo owocny. Departament Marine został zaangażowany do dopracowania konstrukcji i systemów pokładowych, zajęło im to cały 2015 rok. Budowę powierzono firmie Marquis-Carver Yacht Group of Pulaski ze Stanów. Gwarantowała właściwe możliwości produkcyjne i umiejętność ręcznego wytwarzania dużych konstrukcji kompozytowych.

Jacht ma otwarty pokład i ugości od 6 do 8 osób. Napędzany jest dwoma wyczynowymi silnikami Lexus V8 o pojemności 5 litrów. Tymi samymi, które znajdziemy w modelu RC F, GS F Sport i w nowym LC 500 Grand Tourer. Każdy z nich rozwija moc 446 KM wg DIN / 328 kW i jest wyposażony w napęd typu ‘Z’ ze sterowaniem hydrostatycznym. Łódź rozpędza się do prędkości 43 węzłów (ok. 80 km/h).

Do obsługi systemów pokładowych przeznaczony jest kolorowy ekran dotykowy, umiejscowiony na stanowisku sterowniczym. Wyświetlane są na nim informacje nawigacyjne GPS, mapy cyfrowe, obraz z radaru, obraz z sonaru, informacje na temat oświetlenia i systemu rozrywkowego. Kadłub i górny pokład wykonany jest ręcznie z żywicy pouliretanowo-epoksydowej zbrojonej i materiału kompozytowego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP). Stosuje się go w budowie samochodów wyścigowych, samolotów klasy HPA, nart i rowerów wyczynowych czy jachtów regatowych. Zarówno kadłub i górny pokład to jeden duży element stanowiący poszycie wewnętrznej konstrukcji. Po ich łączeniu nie ma śladu.

Zastosowanie CFRP w budowie łodzi koncepcyjnej, pozwoliło zmniejszyć jej masę o prawie 1000 kg w porównaniu do podobnych łodzi wykonanych z typowego materiału kompozytowego FRP. Podwodna część kadłuba jest specjalnie ukształtowana w celu zmniejszenia oporów hydrodynamicznych i poprawy stateczności przy dużych prędkościach.

Kabina pasażerska, pozwalająca na swobodną pozycję stojącą, jest jak wnętrze Lexusa. Każdy detal solidnie przemyślany, zaprojektowany, luksusowy – skóra, elementy dekoracyjne z drewna i szkła. Mieści sofę dla sześciu osób, stół, kuchenkę, zlew, lodówkę, prysznic. System audiowizualny zaprojektowała włoska firma Videoworks. Posiada wszystkie potrzebne interfejsy sieciowe – 4G Wi-Fi i WAN. Dźwięk, przetwarzany przez cyfrowy wzmacniacz Mark Levinson® Reference, jest emitowany przez głośniki Revolution Acoustics umieszczone pod panelami sufitowymi.

Materiały wykorzystane do budowy pokazowego jachtu nie należały do najtańszych, większy jacht powstanie prawdopodobnie z wykorzystaniem włókna szklanego albo aluminium, które również zdadzą egzamin.

O ile mniejsza wersja, była jednorazowym projektem, bo trafia w „ograniczony rynek”, tak większy jacht mieści się w segmencie o wyższym tempie wzrostu sprzedaży. Jest więc nisza, którą Lexus chętnie zagospodaruje. W planach do 2020 roku.

Źródło: Lexus Enthusiast

Autor artykułu
More from Dominika Telega

„The EcoRabbit Vehicle” Mai Góreckiej w finale Toyota Dream Car Art Contest

Po raz 11-ty Toyota przyznaje nagrody w międzynarodowym konkursie plastycznym. Złożono 830...
Czytaj wiecej