Adidas Futurecraft 4D – buty drukowane na miarę

Adidas Futurecraft 4D, fot. Adidas
Adidas Futurecraft 4D, fot. Adidas
Jak mówi nowy slogan reklamowy firmy Adidas: "Przyszłość jest teraz". Niemiecki koncern opracował linię butów Futurecraft, ale czy odzież z drukarki 3D to naprawdę krok w kierunku przyszłości?

Jak mówi nowy slogan reklamowy firmy Adidas: “Przyszłość jest teraz”. Niemiecki koncern opracował linię butów Futurecraft, ale czy odzież z drukarki 3D to naprawdę krok w kierunku przyszłości?

Niemiecki koncern postanowił w ostatnim czasie połączyć siły ze spółką Carbon. To twórcy Digital Light Synthesis – metody usprawniającej druk 3D, przydatnej zwłaszcza w przypadku maszyn do produkcji przemysłowej. Dzięki temu mają realną szansę na zrewolucjonizowanie produkcji odzieży. Owocem tej współpracy są niesamowicie lekkie, sprężyste i wytrzymałe buty Adidas Futurecraft 4D.

Zarówno projektanci pracujący dla Adidasa, jak i osoby związane z firmą Carbon, zgodnie twierdzą, że Futurecraft 4D to początek nowej ery w przemyśle odzieżowym.

Futurecraft 4D nie są pierwszym obuwiem “z drukarki”, jakie Adidas ma w swojej ofercie. Już pod koniec zeszłego roku niemiecki producent wprowadził do sprzedaży kilka modeli, wyprodukowanych przy użyciu druku 3D. (Ich ceny nie były zbyt przystępne…)

W przypadku Futurecraft 4D mamy jednak do czynienia z zupełnie nową jakością, ponieważ drukarki dostarczone przez firmę Carbon, korzystają z systemu Digital Light Synthesis. Przy jego użyciu żywica utwardzana jest światłem, tlen zaś hamuje proces formowania.

Ta rewolucyjna metoda sprawia, że drukowany przedmiot po prostu wyłania się z tafli materiału, zamiast być nanoszonym warstwa po warstwie. W zależności od poziomu skomplikowania modelu, DLS przyspiesza druk od 25, do nawet 100 razy! Dzięki temu wykonanie jednej podeszwy zajmuje zaledwie 20 minut.

A tak o współpracy z Adidasem, swoim udziale przy tworzeniu Futurecraft 4D i wizji przyszłości odzieży, mówią twórcy drukarek z systemem DLS – przedstawiciele firmy Carbon:

Linia Futurecraft to melodia przyszłości i ciężko oprzeć się wrażeniu, że jej innowacyjność jest “sztuką dla sztuki”, nie mającą przełożenia choćby na koszty produkcji. Niemniej jednak Adidas planuje, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy uda się sprzedać nawet 5’000 par. Do końca 2018 roku na półki sklepów niemieckiego koncernu ma trafić co najmniej 100’000 par tego obuwia.

 

Źródło: Adidas

Autor artykułu
More from Damian Halik

Dzieła z MoMA można teraz nosić na Vansach

Vans i nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nawiązały współpracę, czego efektem jest wyjątkowa...
Czytaj wiecej