Aktywność w ciąży

Regularna aktywność fizyczna bez wątpienia pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie, jak i poprawę zdrowia. Niekoniecznie musi być powiązana z bardzo intensywnym wysiłkiem. Nawet spokojny spacer na świeżym powietrzu będzie pierwszym krokiem do poprawy jakości życia. Zmiana niekorzystnych nawyków nabiera szczególnego znaczenia, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Kobiety ciężarne niechętnie podejmują aktywność ruchową i preferują bardzo oszczędny tryb życia. Czy postępują słusznie? O tym już za chwilę.

Wraz z rozwojem nauki zmienia się postrzeganie przez społeczeństwo stanu ciąży. Odchodzi się od asekuracyjnego podejścia zakazującego podejmowania aktywności fizycznej. Regularna gimnastyka, czy też delikatny jogging cieszy się dużym uznaniem. Co najważniejsze, rzadko kiedy można się spotkać z podważaniem tej opinii. Istotne jest przede wszystkim, aby kobiety w ciąży posiadały świadomość, iż delikatny wysiłek pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka i pozwali na przygotowanie mamy do aktywnego udziału w porodzie.

Aktywność w ciąży; źródło: pixabay.com

Coraz częściej mówi się o konieczności wykonywania ćwiczeń w celu poprawy pracy układu krążenia, siły mięśni dna miednicy oraz zakresu ruchomości w stawach biodrowych. Ma to znaczący wpływ na jakość porodu.

Najbardziej odpowiednim momentem na rozpoczęcie aktywności fizycznej jest etap planowania ciąży. Ważne, aby treningi były ukierunkowane na poprawę parametrów wydolnościowych.

Kiedy kobieta jest już w ciąży zrozumiałe jest, że aktywność sportowa będzie wykonywana w łagodniejszym wymiarze niż sport wyczynowy. Powszechnie wiadomo, że regularne treningi wpływają na wydzielanie endorfin, które mają wpływ na samopoczucie ćwiczącej. Ponadto przeciwdziałają nadmiernemu przyborowi masy ciała oraz wspomagają utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Według zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów trening zdrowotny ciężarnej powinien być wykonywany minimum 3 razy w tygodniu.

Przed rozpoczęciem aktywności w ciąży w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem. Niektóre zaburzenia i nieprawidłowości w przebiegu ciąży stanowić mogą przeciwwskazanie do uprawiania sportu.

Ważne, aby kobieta „w stanie wyjątkowym” pamiętała o systematyczności treningowej i odpowiednio dobierała poziom obciążenia. Brak tych wiadomości może skutkować kontuzją, pogorszeniem stanu zdrowia, a w konsekwencji zniechęceniem i przerwaniem aktywności fizycznej. Intensywność wysiłku jest sprawą indywidualną i zależą od bardzo wielu czynników. Mowa tutaj o: stopniu aktywności fizycznej przed ciążą, stanem jej zaawansowania, samopoczuciu oraz motywacji ciężarnej. Przyjmuje się, że optymalny czas trwania treningu to 45 minut, gdzie 15 minut stanowi rozgrzewka, 15 minut część główna, a ostatni kwadrans przeznaczony jest na relaks.

Aktywność w ciąży; źródło: pixabay.com

Ruch ma niewątpliwie pozytywny wpływ na organizm. W trakcie ciąży należy jednak wyeliminować takie sporty, jak jazda na nartach, tenis, łyżwiarstwo, czy nurkowanie. Dodatkowo unika się intensywnych ćwiczeń na siłowni oraz wszelkich sportów kontaktowych. Specjaliści nie zalecają również podejmowania samodzielnie intensywnych treningów, jeżeli przed ciążą kobieta nie była aktywna fizycznie.

Ciąża jest stanem wyjątkowym w życiu kobiety. Dlatego też przyszła mama powinna być w pełni świadoma, że jej zachowania prozdrowotne wpływają zarówno na zdrowie dziecka, jak i na nią samą.  Masa korzyści wynikająca z podejmowania ukierunkowanej aktywności fizycznej w trakcie ciąży powoduję, że kobiety kładą większy nacisk na regularne ćwiczenia.

Tak więc – aktywność w ciąży? Jak najbardziej!

Autor artykułu
More from Sara Szost

Gimnastyka dla biegacza!

Może zdziwi was fakt, że ani literatura ani nasza praktyka nie wskazują,...
Czytaj wiecej