Ale auta! O motoryzacji dzieciom. I nie tylko.

Historia zatoczyła koło i coraz mniej osób ma pojęcie jak działa samochód, podobnie jak na początku historii motoryzacji. W zabawny i inteligenty sposób przybliża to książka "Ale Auta! Odjazdowe historie samochodowe".

Na przełomie XIX i XX w. samochód był czymś nowym i nieznanym. Ludzie ze zdziwieniem obserwowali powozy bez koni które w kłębach dymu i hałasie pierwszych silników spalinowych coraz żwawiej zaczęły przemierzać świat. Mało kto miał pojęcie jak działa taka diabelska machina. Często oprócz zainteresowania wywoływały strach. Przez kolejne dekady ewoluowały ze zmotoryzowanych bryczek w kształt czegoś co znamy z dzisiejszych ulic. Wpływały na rozwój społeczeństwa i nauki, pozwalając na szybkie i niezależne podróżowanie zmniejszały świat. Samochód to, obok maszyny parowej czy komputera, jeden z najważniejszych wynalazków ostatnich 150 lat. Jeszcze niedawno były wyznacznikiem statusu społecznego oraz stylem życia. Każdy szofer musiał mięć pojęcie o mechanice, a w instrukcji obsługi znajdowały się informacje na temat regulacji czy drobnych napraw. Obecnie auta stały się urządzeniami do przemieszczania z miejsca na miejsce, a młode pokolenia epoki komputera przestały się interesować mechaniką. Historia zatoczyła koło i coraz mniej ludzi wie jak taki pojazd w ogóle działa i skąd się w ogóle wziął. A to przecież niezmiernie ciekawe.

Można powiedzieć, że “Ale auta!” to książka edukacyjna. Jednak nie jest to podręcznik mechaniki, a coś co w dowcipny i ciekawy sposób przybliży najmłodszym historię motoryzacji czy zasadę działania samochodów. Za tekst odpowiada Michał Leśniewski, wieloletni redaktor miesięcznika o klasycznej motoryzacji Classicauto oraz aktywny członek Automobilklubu Polski. Ze swadą przeprowadza przez kolejne dekady, opisując najciekawsze „odjazdowe historie samochodowe”. Zaczynamy od pierwszych samochodów, przez kultowe auta które są znane na całym świecie, przeczytamy o polskiej motoryzacji, rekordach prędkości, a skończymy na współczesnych super samochodach. Wszystko podane w bardzo przystępnej i dowcipnej formie krótkich opowiadań. Tekst to nie wszystko, książeczka jest bogato ilustrowana genialnymi rysunkami Macieja Szymanowicza. Wszystko to sprawia, że masę zabawy będą mieli również rodzice czytający ją swoim dzieciom. Już dziś można ją kupić w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa, od 13 września będzie dostępna w większości księgarni w całym kraju. “Ale Auta!” mają już swoje miejsce i w mojej biblioteczce. Muszę się jednak przyznać, że kupując ją swoim synom, perfidnie i egoistycznie myślałem chyba jednak o sobie….

 

Książkę można zamawiać: https://egmont.pl/Ale-auta-Odjazdowe-historie-samochodowe,2908165,p.html

“Ale Auta! Odjazdowe historie samochodowe” Tekst: Michał Leśniewski; Ilustracje: Maciej Szymanowicz, Wyd: Egmont, 2017

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Parowozy znów na szlaku

Właśnie wznowiono planowy ruch pociągów prowadzonych przez parowozy. Takie niecodzienne składy można...
Czytaj wiecej