Korzystasz z Alexy? Cyfrowa asystentka Amazonu nauczyła się opiekować niemowlakami

alexa opieka dziecko
Twórcy Alexy zdecydowali się na bardzo ciekawą drogę rozwoju tejże usługi. Rozumiejąca naturalną mowę asystentka zyskała nowe programowe możliwości, które w szczególności mogą docenić młodzi rodzice.

Alexa to jedna z najpopularniejszych usług w swojej kategorii. W Polsce jest nadal mało popularna – w przeciwieństwie do Asystenta Google, nie rozumie polskiej, a angielską mowę – na świecie jednak jest absolutnym hitem. Niemal każdy producent nowoczesnego sprzętu RTV, AGD, czy innych gadżetów dba o to, by jego urządzenia były zgodne z Alexą.

Co ciekawe, Alexa w dużej mierze powstaje w Polsce, co pozwala mieć nadzieję, że niedługo zacznie rozumieć nasz język. Na razie jednak odpowiadający za nią Amazon stara się zwiększyć jej funkcjonalność i możliwości. Wkrótce każde urządzenie zgodne z Alexą – głośniki, telewizory, czy inne urządzenia Internetu rzeczy – będą nam pomagać w opiece nad małym dzieckiem. Amerykanie mogą już dziś z tego korzystać.

Alexa Baby Activity Skill API, czyli jak nauczyć SI troski o bobasa.

Funkcjonalność niemal wszystkich cyfrowych asystentów może być poszerzana przez firmy zewnętrzne. To właśnie dlatego Alexa wie jak obsłużyć Netflixa, Spotify, czy naszą Roombę, mimo iż Amazon z tymi produktami nie ma nic wspólnego. Firmy trzecie dopisują te umiejętności (ang. skills) do asystentki przy pomocy udostępnionych przez jej twórców narzędzi.

Amazon ogłosił właśnie dostępność nowego zestawu narzędzi, umownie nazwanych Baby Activity. Alexa od dziś na rynku amerykańskim (i niedługo w pozostałych częściach świata) rozumie istotę takich pojęć, jak waga dziecka, czas snu, zmiana pieluch i karmienie. Sama może się nimi posługiwać lub też wspomniani wyżej twórcy zewnętrzni mogą je wykorzystać. Po co?

Alexa będzie zawsze pod ręką, by pomagać zapracowanym rodzicom w opiece nad dzieckiem.

Dzięki temu możemy odezwać się do każdego (zgodnego z Alexą) gadżetu w naszym domu, by pomagać sobie w opiece nad bobasem. „Alexa, Krysia się obudziła po dwugodzinnej drzemce”. „Alexa, ile Krysia ważyła w zeszłym miesiącu?” „Alexa, kiedy Krysia miała zmienianą ostatnio pieluszkę?”

alexa opieka dziecko

Alexa będzie zawsze pamiętać wszystko to, co jej przekażemy na temat naszego dziecka. Co więcej, w dowolnej chwili będzie mogła nam pomóc, udzielając stosownej informacji. Kiedy nasza pociecha była na badaniach lekarskich, ile ważyła pół roku temu, i tak dalej, i tak dalej. No i nie zapominajmy, że Alexa już od pewnego czasu potrafi być też nianią. Potrafi opowiadać bajki, czy grać z dziećmi w proste gry. Szkoda, że nadal nie po polsku.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Chiński telefon z przyszłości. Bez ramek, z 64-megapikselowym aparatem i obsługą 5G

Kiedyś chińscy producenci sprzętów słynęli głównie z podróbek zachodnich konstrukcji. Dziś, patrząc...
Czytaj wiecej