Alexa, sztuczna inteligencja od Amazonu, pojawi się w twoim pokoju hotelowym

alexa w hotelu
Cyfrowi asystenci rozumiejący naturalną mowę nie są niczym nowym, choć w naszym kraju mają pojawić się dopiero w tym roku. W naszych telefonach, tabletach, komputerach i – za sprawą Amazon Alexa – pokojach hotelowych.

Od kilku lat na Zachodzie powstaje zupełnie nowy rynek cyfrowych usług i urządzeń. Apple Siri, Google Assistant, Amazon Alexa czy Microsoft Cortana to tak zwani cyfrowi asystenci, którzy pomagają nam w codziennym życiu. Doskonale rozumieją mowę naturalną – możemy więc im wydawać polecenia tak, jak człowiekowi, zamiast przy pomocy wyuczonych komend – a te odpowiednio reagują.

„Zapisz w kalendarzu wizytę u dentysty na wtorek”, „powiedz mi jaka jest najwyższa góra w Afryce” czy „odtwórz moją ulubioną listę piosenek” to tylko mały przykład tego, do czego możemy ich użyć. Często reagują sami, mając dostęp do naszych danych, na przykład w formie „musisz dziś wyjść wcześniej do pracy, są duże korki”.

alexa w hotelu

Asystenci rezydują w naszych osobistych urządzeniach, takich jak telefony, komputery osobiste czy inteligentne głośniki. Powoli też zaczynają być aktywni w Polsce, choć z uwagi na barierę językową – polski język jest trudny do nauczenia prze maszynę – prace nad tym nadal trwają.

Amazon tymczasem ogłasza, że jego Alexa będzie dostępna w… hotelach.

Na początku pojawi się w hotelach Mariott. W pokojach będą zainstalowane mikrofony i głośniki Echo, dzięki którym będziemy mogli wydawać asystentce polecenia lub zadawać pytania. Będziemy mogli się dowiedzieć więcej o usługach hotelowych, zarezerwować odpowiednią, odtworzyć muzykę czy sterować głosowo urządzeniami w naszym pokoju – na przykład przez polecenie „Alexa, zgaś światło”.

alexa w hotelu

Możliwe będzie też połączenie hotelowej Alexy z naszym kontem Amazon. Dzięki temu asystentka od razu pojawi się w spersonalizowanej wersji, znającej nasze potrzeby czy preferencje. Będzie wiedziała, jaką lubimy muzykę czy w którym miejscu ma kontynuować czytanie audiobooka, którego „lekturę” zaczęliśmy jakiś czas temu.

Jako pierwsze z nowej usługi skorzystają hotele Mariott w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzenie Alexy do polskich placówek tej sieci jest jednak tylko kwestią czasu.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Konsolę do gier firmy Atari pokochają „dłubacze”

Firma Atari podzieliła się garścią informacji na temat jej nowej konsoli do...
Czytaj wiecej