AlphaTauri nie patrzy w gwiazdy, lecz w przyszłość

Showroom, AlphaTauri, Studio Riebenbauer
Wejście do showroomu przy nowej siedzibie AlphaTauri, fot. Studio Riebenbauer
Mimo astronomicznych nawiązań austriacka marka odzieżowa twardo stąpa po ziemi – i choć estetyka, którą oddają projekty jej ubrań, nie przypomina strojów kosmonautów, technologicznie niewiele im brakuje, by zapewnić klientom doznania rodem z futurystycznych wizji.

Historia AlphaTauri sięga zaledwie roku 2016 – jest więc dość krótka. Znaczna część osób, które w ogóle ją kojarzą, w pierwszej kolejności pomyśli natomiast o… Formule 1. Mówimy bowiem o marce premium, będącej dziełem koncernu Red Bull, który postanowił wypromować ją właśnie za pośrednictwem Królowej Motosportu. Od sezonu 2020 jeden z dwóch należących do austriackiego koncernu zespołów – Scuderię Toro Rosso – przemianowano na Scuderię AlphaTauri. To jednak niejedyna analogia. Marka, niczym zespół wyścigowy, co rusz poszukuje technologicznych nowinek. Próżno szukać u konkurencji bardziej futurystycznych rozwiązań.

Bezkompromisowa konfrontacja wyszukanego stylu z funkcjonalnym designem

Formuła 1, Scuderia, AT02, Red Bull
Odsłonięcie bolidu Scuderia AlphaTauri AT02 na sezon 2021, fot. Red Bull

Wśród osób promujących odzież AlphaTauri znajdziemy przede wszystkim kierowców zespołów F1 należących do Red Bulla. Po niedawnym finale EURO 2020 w stylowym swetrze tej marki mogliśmy też zobaczyć Gianluigiego Donnarummę. Najwidoczniej jednak nie na tego typu promocji zależy marce. Dużo więcej szumu wywołało choćby otwarcie jej nowej siedziby firmy w Salzburgu. Ta – co tu dużo mówić – zabiera nas w kosmos.

Już salon przy Getreidegasse 27 przywodzi na myśl futurystyczne wizje rodem z fantastyki naukowej. Nowa siedziba firmy wznosi się pod tym względem na jeszcze wyższy poziom. Zaprojektowana przez berlińskie Studio Riebenbauer przestrzeń łączy elementy z polerowanego aluminium i wulkanicznych skał. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu – nawiązującemu do astronomicznego pochodzenia nazwy marki – oddają one futuryzm zapisany w DNA AlphaTauri. Na samym wystroju jednak się nie kończy.

AlphaTauri, Studio Riebenbauer
Fot. Studio Riebenbauer

To, co widzimy, stanowi tylko powierzchnię wystawową – showroom. Prezentowane w nim, zaawansowane technologicznie ubrania stanowią natomiast intrygujący przejaw wybiegania w przód. Możemy tam zobaczyć kolekcję AlphaTauri, przymierzyć interesujące nas ubrania, ale niekoniecznie je kupić. Sprzedaż, mimo stacjonarnej formy, odbywa się bowiem online. I choćby brzmiało to niedorzecznie, taka formuła ma swoje wyjaśnienie i bez wątpienia wyznacza trendy, które za kilka, kilkanaście lat mogą dominować.

AlphaTauri to estetyka i innowacje w jednym

Showroom, AlphaTauri, Studio Riebenbauer
Showroom AlphaTauri, fot. Studio Riebenbauer

Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii AlphaTauri chce zawojować rynek odzieży premium swoim spersonalizowanymi ubraniami. Autorką obecnej kolekcji jest Mi-Kyong Yeom, w przeszłości związana między innymi z markami Akris czy Hugo Boss. Jej projekty, choć proste i eleganckie, pod stonowaną estetyką skrywają jednak zaawansowane technologie.

Jak podkreśla Ahmet Mercan, CEO AlphaTauri, marka wzoruje się na Formule 1, nieustannie poszukując pionierskich rozwiązań i innowacji, które pomogą w optymalizacji osiągów. Mówiąc to, ma natomiast na myśli nadawanie stylowym ubraniom funkcjonalności, będącej efektem inżynierii materiałowej oraz wykorzystywaniu materiałów najwyższej klasy. Wizjonerskie rozwiązania najlepiej ukazuje natomiast podejście do oferty szytej na miarę.

Wszystkie materiały, z których korzystamy, tworzone są przez liderów innowacyjności w branży tekstylnej, którzy wykraczają poza znane i obecnie stosowane rozwiązania. Na wszystko, co robimy, patrzymy przez pryzmat innowacji – jako marka stale stawiamy przed sobą wyzwania, wznosimy się ponad nie i odkrywamy to, co za nimi się kryje. Cykl innowacyjności nigdy się nie kończy.

– Ahmet Mercan, CEO AlphaTauri

U podstaw tej futurystycznej mody stoi między innymi dziewiarstwo 3D, które możliwe jest dzięki maszynie firmy Shima Seiki, ale też opatentowane przez markę materiały jak Taurex czy Taurobran. Druk 3D zastosowany do produkcji ubrań ma też inny cel. Nie chodzi o innowacyjność samą w sobie, lecz o możliwość tworzenia ubrań na miarę. Mercan wierzy bowiem, że obecnie stosowane rozmiarówki nie mają większego sensu, a klienci będą w przyszłości chcieli, by to, co kupują, leżało na nich idealnie. Właśnie dlatego tak wiele uwagi poświęcono także dostępnym w salonie technologiom pomiaru, skanowania i wirtualnej rzeczywistości, które pomogą w realizacji celu.

Showroom, AlphaTauri, Studio Riebenbauer
Showroom AlphaTauri, fot. Studio Riebenbauer
Autor artykułu
More from Damian Halik

Druga Strona ze “Stranger Things” w wersji LEGO

Firma LEGO nie od dziś współpracuje z branżą filmową, tworząc niepowtarzalne zestawy...
Czytaj wiecej