American Film Festival – jeden z najlepszych filmowych festiwali w Polsce

Ostatnio trochę pisałem o festiwalach i tym, że możemy na nich obejrzeć wiele dobrych filmów. Właśnie rozpoczął się ten, na który jeżdżę od lat i właściwie nigdy nie zawiodłem się na programie, który ów festiwal prezentował. Zapraszam wszystkich do Wrocławia.

W tym tygodniu oficjalnie rozpoczął się American Film Festival we Wrocławiu. Przez niecały tydzień w kinie Nowe Horyzonty, będzie można oglądać najlepsze amerykańskie kino niezależne. Po raz pierwszy przyjechałem tu kilka lat temu i zakochałem się w tym, jak bardzo organizatorzy festiwalu potrafią trafić w mój gust filmowy. Miałem okazję w swoim życiu zwiedzić kilka różnych festiwali, ale to właśnie tu czuję się zawsze najlepiej i z największą chęcią przyjeżdżam raz w roku na kilka dni do Wrocławia.

Tym razem nie mogło być inaczej. Kiedy przed kilkoma tygodniami został oficjalnie zaprezentowany program American Film Festival od razu wiedziałem, że znów może być to doskonała edycja – już dziewiąta! Najlepsze jest to, że za każdym razem, gdy wszystko tu się kończy, można powiedzieć, że to była najlepsza edycja. Mam nadzieję, że teraz również tak będzie.

Filmem otwarcia był głośny film Bradleya Coopera Narodziny gwiazdy, który aktor wyreżyserował i w którym zagrał główną rolę. Partneruje mu Lady Gaga. Cały świat filmu się zachwyca tym obrazem i odliczam godziny do mojego seansu.
Kolejnym głośnym tytułem jest Wymazać siebie w reżyserii Joela Edgertona, z Russelem Crowe i Nicole Kidman w rolach głównych. Pierwsze skrzypce w filmie gra młody Lucas Hedges, którego 2 lata temu zobaczyłem w Manchester by the sea, również na American Film Festival – dla mnie był to wtedy najlepszy film całego festiwalu.
Nie wypada nie zobaczyć również Suspiria, remake’u klasycznego horroru. Nową wersję reżyseruje Luca Guadagnino, którego film Tamte dni, tamte noce, mogliśmy zobaczyć we Wrocławiu rok temu.

Na chwilę obecną mogę ze swojej strony gorąco polecić film Zwierzęta Ameryki Barta Laytona.Jest rewelacyjną mieszanką dokumentu i fabuły, jednocześnie będącym, trzymającą w napięciu komedią z gatunku heist movie. Dodatkowo cechuje się on świetną ścieżką dźwiękową, którą pokochają wszyscy, którzy lubią rock klasyczny rock.

Za tydzień z miłą chęcią napiszę podsumowanie festiwalu i opiszę najlepsze – moim zdaniem – filmy, które koniecznie powinniście zobaczyć, gdy już wejdą do oficjalnej kinowej dystrybucji. Mam również nadzieję, że kogoś nakłonię do tego, by za rok przyjechał na 10. American Film Festival. Tu spotyka się najlepsze kino amerykańskie, fenomenalnych, aktorów twórców i historie, które zapadają na długo w pamięć.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

“Kajko i Kokosz” – komiks zanimowany [Recenzja]

Każdy z nas ma takie tytuły, które uważa za kultowe i które...
Czytaj wiecej