BBC zaadaptowało powieść “Anansi Boys” Neila Gaimana

Obsada słuchowiska "Anansi Boys" (na podstawie powieści "Chłopaki Anansiego" Neila Gaimana), fot. BBC
Obsada słuchowiska "Anansi Boys" (na podstawie powieści "Chłopaki Anansiego" Neila Gaimana), fot. BBC
Neil Gaiman nie zwalnia tempa. Najbardziej zapracowany spośród współczesnych pisarzy tym razem połączył siły z BBC, które postanowiło zaadaptować "Chłopaków Anansiego" – miniserię na podstawie powieści zatytułowano po prostu "Anansi Boys". Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany 25 grudnia!

Praca, praca, praca. Neil Gaiman – uznany pisarz i scenarzysta – właśnie przeżywa jeden z najlepszych okresów w swojej karierze. Rok rozpoczęliśmy od informacji o tym, że wieloletni przyjaciel i zaufany współpracownik Brytyjczyka, P. Craig Russell, przełoży jedną z jego najgłośniejszych powieści na karty komiksu. Seria “American Gods” ukazuje się nakładem Dark Horse Comics od marca. Niewiele później telewizja STARZ rozpoczęła emisję opartego na tym samym tytule serialu “Amerykańscy bogowie”, a Gaiman poinformował, że pracuje nad jego kontynuacją (podobnie jak nad kolejną odsłoną “Nigdziebądź”). Teraz BBC donosi, że już w grudniu wyemituje słuchowisko radiowe “Anansi Boys”, oparte na luźno powiązanej z “Amerykańskimi bogami” powieści “Chłopaki Anansiego”.

Wspólnym mianownikiem “Anansi Boys” i “American Gods” jest tytułowy Pan Nancy (w BBC Radio 4 gra go Larry Henry). “Anansi Boys” to jednak przede wszystkim historia o synach inkarnacji afrykańskiego bożka Anansiego. W “Grubego Charliego” i “Spidera” wcielą się Jacob Anderson oraz Nathan Stewart-Jarrett. Partnerować będą im między innymi Adjoa Andoh czy Tanya Moodie. Słuchowisko “Anansi Boys” trwa w sumie trzy godziny, a emitowane będzie w dniach 25-30 grudnia.

Obsada "Anansi Boys" ("Chłopaki Anansiego"): Adjoa Andoh, Jacob Anderson, Lenny Henry, Nathan Stewart-Jarrett, Tanya Moodie, fot. Steve Brown/BBC
Obsada słuchowiska “Anansi Boys”: Adjoa Andoh, Jacob Anderson, Lenny Henry, Nathan Stewart-Jarrett, Tanya Moodie, fot. Steve Brown/BBC

To drugie podejście BBC do wydanej w 2005 roku powieści urban fantasy Neila Gaimana. Przez cięcia budżetowe radiowa adaptacja “Anansi Boys” sprzed 10 lat trwała zaledwie godzinę, a pisarz był mocno zawiedziony współpracą.

Miniseria “Anansi Boys” składa się z sześciu części (każda o długości około trzydziestu minut). Premierę słuchowiska na antenie BBC Radio 4 zaplanowano na 25 grudnia 2017 o godzinie 23:30 (czasu lokalnego). Kolejne odcinki mają ukazywać się codziennie, aż do 30 grudnia. Audycja będzie także dostępna online, dzięki czemu można jej słuchać również poza Wielką Brytanią.

Warto podkreślić, że “Anansi Boys” i “Amerykańscy bogowie” to nie wszystko. Gaimanowi praca niemal pali się w rękach. Poza wspomnianym komiksem, serialem, słuchowiskiem oraz dwiema powieściami, Brytyjczyk uczestniczył też w pracach nad “Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” (na podstawie jego opowiadania), serialem “Lucyfer”, telewizyjną adaptacją napisanej wraz Terrym Pratchettem powieści “Dobry omen” oraz filmowymi ekranizacjami “Księgi cmentarnej” oraz kultowego komiksu “Sandman”.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Toyota, jaką wszyscy pamiętamy z gier

Są w historii motoryzacji marki, bez których ciężko sobie wyobrazić sporty motorowe...
Czytaj wiecej