Zupełnie nowy, nieporównywalnie wygodniejszy Android Auto

android auto 2019
Google właśnie zapowiedział gruntowną aktualizację systemu Android Auto, stosowanego w samochodach Lexus i w innych nowoczesnych pojazdach. Jest nie tylko wygodniej, ale i bezpieczniej.

Jaka jest funkcja Android Auto

Polscy kierowcy mogą jeszcze nie wiedzieć czym jest Android Auto, funkcja ta ma dopiero się pojawić w Polsce w nieodległej przyszłości (nieoficjalnie mówi się o jesieni). Jest ona ściśle powiązana z Asystentem Google, a ta usługa z kolei w naszym kraju ruszyła relatywnie niedawno, na razie tylko na telefonach komórkowych. Musi minąć kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy, by została poszerzona o inne urządzenia, w tym nasze samochody – Lexus bądź innego producenta.

android auto

Android Auto jest samochodowym rozszerzeniem naszego telefonu z Androidem. Po sparowaniu urządzenia z pojazdem interfejs telefonu i zainstalowane na nim aplikacje prezentowane są na wyświetlaczu na desce rozdzielczej. Rzecz jasna, w formie zupełnie innej niż na ekranie telefonu, przystosowanej do bezpiecznej obsługi podczas jazdy. Dzięki niemu łatwo możemy do kogoś zadzwonić, skorzystać z nawigacji czy puścić muzykę – wszystko dzięki aplikacjom z telefonu.

Android Auto w Polsce prawdopodobnie już niedługo. I od razu z dużymi zmianami zapowiedzianymi przez Google’a na 2019 rok.

W nowym Android Auto najważniejsza jest nawigacja, a konkretniej Mapy Google. Dlatego też nawet jeśli na chwilę uruchomimy inną aplikację – na przykład Spotify, by puścić sobie do jazdy jakąś muzykę – nawigacja będzie zawsze widoczna na ekranie. Tyle że w formie małego okienka w lewym dolnym rogu wyświetlacza. Szybkie puknięcie na wspomnianą miniaturę od razu przywraca nawigację na pełny ekran.

android auto 2019

Zwiększono rolę wspomnianego wyżej Asystenta Google, dostępnego pod stosowną ikoną lub przez polecenie głosowe OK, Google. Teraz to jemu będziemy wydawać polecenia jak chcemy dodać punkt pośredni do nawigacji. Możemy mu też kazać uruchamiać poszczególne aplikacje. Gdy sytuacja na drodze lub postoju na to pozwala, możemy też skorzystać z nowego pulpitu dotykowego – teraz nie jest już tak udziwniony, przypomina bardziej pulpit zwykłego tabletu.

Jeżeli nie zmienialiśmy ustawień w telefonie, nowe Android Auto samo się zaktualizuje do nowszej wersji. Teraz pozostaje nam tylko trzymać kciuki, by jak najszybciej usługa ta trafiła do Polski. Podobno już niebawem…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Poznajcie śmiesznie tanie Raspberry Pi 400 – klawiaturę… z wbudowanym komputerem

Normalny człowiek podłącza klawiaturę do komputera – ewentualnie tabletu czy telefonu. W...
Czytaj wiecej