Mistrz plakatu świętuje – 40-lecie Pągowskiego

Plakat "Papierosy są do dupy", A. Pągowski,, fot.: mat. prasowe
Plakat "Papierosy są do dupy", A. Pągowski,, fot.: mat. prasowe
Scenografie, murale, okładki, rysunki... Ale przede wszystkim plakaty - ponad 1300 sztuk wydanych drukiem od 1977 roku. Andrzej Pągowski świętuje 40-lecie pracy twórczej wyjątkową wystawą.

Dokładnie 26. października w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Andrzej Pągowski. 40/40”. Ma być ona podsumowaniem dorobku artystycznego mistrza plakatów, a ma on ich na swoim koncie ponad 1400. Nie sposób zebrać je wszystkie w jednym miejscu, dlatego na wystawie zaprezentowanych zostanie 40 plakatów. Można powiedzieć, że jest to kolekcja najważniejszych prac Andrzeja Pągowskiego, ponieważ on sam dokonał selekcji. Pągowski wybrał tylko jeden plakat z każdego roku swojej twórczości. Wybór z pewnością należy uznać za subiektywny, co tylko podkreśla wyjątkowość wystawy. Dzięki temu zabiegowi stała się ona zbiorem bardzo osobistym. Autor wyróżnił bowiem nie tylko te prace, które odbiły się szerokim echem, ale też te, które z różnych powodów stały się dla niego szczególne.

Plakat "Mąż i żona", A. Pągowski,, fot.: mat. prasowe
Plakat “Mąż i żona”, A. Pągowski,, fot.: mat. prasowe

Andrzej Pągowski obchodził 40-lecie swojej twórczości w 2017 r. Jubileusz chciał uczcić poprzez namalowanie 40 plakatów. Nie udało się – zaprojektował ich aż 80! Choć stworzył ich ogromną ilość, twierdzi, że nie ma swojego ulubionego.

 Jestem tak naprawdę jak zwierzę plakatowe i myśliwy w trakcie jego tworzenia. Poluję na pomysł i jak złapię go – po prostu tworzę. Nie rozpamiętuję ich. Rzecz skończona jest skończona. Jednak lubię te, które lubią ludzie, o które pytają

– przyznaje Andrzej Pągowski.

Plakat "Przypadek", A. Pągowski,, fot.: mat. prasowe
Plakat “Przypadek”, A. Pągowski,, fot.: mat. prasowe

Andrzej Pągowski stworzył kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych, a także kilkadziesiąt plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych. Najwięcej uznania przysporzyły mu jednak plakaty filmowe, w których ma na swoim koncie kilkaset, w tym około 300 do filmów polskich. Pągowski jako jedyny tworzył plakaty do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, począwszy od pierwszego filmu wielkiego reżysera. Ostatnim w jego dorobku jest artystyczny plakat do filmu „Kler”, który, podobnie jak sam film, przetoczył się niczym burza przez polskie media.

Dzień przed otwarciem wystawy, czyli 26. października odbędzie się wernisaż połączony ze spotkaniem autorskim Andrzeja Pągowskiego. To okazja dla wszystkich fanów artysty na osobistą rozmowę, czy zdobycie autografu. Plakaty Andrzeja Pągowskiego można będzie oglądać do dnia 2.12.2018.

Autor artykułu
More from Redakcja

Toyota sprzedała w Kalifornii 3000 wodorowych Mirai

Sprzedaż Toyoty Mirai w Kalifornii przekroczyła 3000 egzemplarzy. To jeden z pierwszych...
Czytaj wiecej