Andy Warhol – The Man Behind the Myth

"Andy Warhol – The Man Behind the Myth", fot. Studio Claus Due
22 lutego minie dokładnie trzydzieści lat od jego śmierci, jednak dzieła, które pozostawił, na zawsze już zapisały się w historii sztuki, a Andy Warhol wciąż inspiruje – tym razem Duńczyków.

22 lutego minie dokładnie trzydzieści lat od jego śmierci, jednak dzieła, które pozostawił, na zawsze już zapisały się w historii sztuki. A Andy Warhol wciąż inspiruje – tym razem Duńczyków.

Mistrz pop-artu oraz człowiek, który w latach sześćdziesiątych był jednym z czołowych innowatorów sztuki amerykańskiej, przez trzy dekady pracował na swoje nazwisko. Drugie tyle czasu minie niebawem od momentu, gdy pożegnał się z tym światem. Ta okrągła rocznica zbiegła się niejako z wystawą “Andy Warhol – The Man Behind the Myth”, która zakończyła się dokładnie tydzień temu w duńskim Herning.

Wystawa zorganizowana w tamtejszym Muzeum Sztuki Współczesnej HEART trwała osiemnaście tygodni, będąc jednocześnie największą z ekspozycji prac Warhola, jakie pokazano w Danii w XXI wieku. Do dyspozycji zwiedzających oddano przede wszystkim twórczość, będącą własnością pittsburghskiego Wahol Museum (ponad 80 prac). Nie zabrakło także wcześniej nieprezentowanych obiektów, głównie ze sfery prywatnych pamiątek po artyście. Mowa tu między innymi o jego… kolekcji gejowskiego porno. Zaprezentowano także “Ten punching bags”, stworzone przez Warhola w latach 1985-86, we współpracy Jean-Michelem Basquiatem. Była to pierwsza ekspozycja tej pracy w Europie!

“Andy Warhol–The Man Behind the Myth”, fot. Studio Claus Due

Takie wydarzenie nie mogło obyć się bez pamiątkowego albumu. Muzeum HEART zleciło jego wykonanie kopenhaskiemu Studio Claus Due, które ma spore doświadczenie w tworzeniu tego typu publikacji. Designerski kolektyw (w składzie: Claus Due, Johanne Lian Olsen i Tor Weibull) udostępnił część swojej pracy w internecie. Kilka stron możecie zobaczyć w poniższej galerii:

Źródło: Studio Claus Due

Autor artykułu
More from Damian Halik

Internet reaguje na pomysł “lepszej” Katedry Notre Dame

Dla Francuzów pożar Katedry Notre Dame był dramatem, który długo jeszcze będą...
Czytaj wiecej