W Tate Modern zobaczymy zakazane prace Warhola

Wystawa "Andy Warhol: Early Drawings of Love, Sex and Desire" zagości w Tate Modern (fot. materiały prasowe)
Wystawa "Andy Warhol: Early Drawings of Love, Sex and Desire" zagości w Tate Modern (fot. materiały prasowe)
Nazwisko Warhol mówi coś niemal każdemu – trudno się dziwić, skoro to bez wątpienia jeden z najważniejszych artystów XX wieku, który odcisnął swoje piętno na wielu nurtach i dziedzinach sztuki. Nawet mimo tego niektóre jego prace wciąż mają jednak łatkę "zakazanych".

Fakt, że do dziś nie wszystkie prace Warhola ujrzały światło dzienne, może oczywiście zdumiewać. Ten stan rzeczy zmieni się jednak niebawem! Mowa przede wszystkim o – delikatnie mówiąc – niepokornych rysunkach z lat 50. Prace w całej okazałości oddające pasję i namiętności artysty zdecydowanie nie pasowały do ówczesnych czasów. Choć próżno szukać w nich scen czy tematyki jakkolwiek szokujących, a sam styl jest bardzo oszczędny, w tamtej epoce inaczej postrzegano tematy tabu. Lata “w szufladzie” ma zmienić publikacja zbioru “Andy Warhol: Early Drawings of Love, Sex and Desire”. To tytuł wspólnego przedsięwzięcia wydawnictwa Taschen, Fundacji Andy’ego Warhola oraz galerii Tate Modern.

Nonkonformista od samego początku

Gwiazda Warhola rozbłysła dopiero w połowie lat 60., ale warto wiedzieć, że jego sława stopniowo rosła na długo przed zyskaniem miana guru pop-artu. Zanim na dobre oddał się sztuce malarskiej i fotografii, właśnie w latach 50., Andy Warhol zapracował na renomę wziętego grafika komercyjnego. Jego prace promowały różne marki, zdobiły też łamy magazynów. Gdzieś w cieniu zawodowych sukcesów artysta przelewał na papier także swoje emocje, pragnienia i pasje.

Te rysunki oddają wrażliwość i emocje tak, jak nie byłby w stanie zrobić tego aparat. To znacznie bardziej intymny sposób na uchwycenie kogoś, wiele mówiący o artyście – podobnie jak temat pracy.

– Michael Dayton Hermann,
autor albumu “Andy Warhol: Early Drawings of Love, Sex and Desire”

I tak dochodzimy do sedna – a mianowicie tematyki prac. Jak można domyślić się po samym tytule zbioru, rysunki Warhola poruszają temat seksualności. W latach 50. XX wieku byłoby to nie do pomyślenia, a Amerykanie zdawali się społeczeństwem skrajnie konserwatywnym.

To, co zobaczymy w Tate Modern, to tylko niewielka część odtajnionych zbiorów!

Artysta szedł jednak o wiele dalej, wkraczając na tematykę tabu. Nie krył on bowiem swoich skłonności homoseksualnych. Ba, bez skrępowania i w pełen emocji sposób dawał im wyraz w minimalistycznych rysunkach.

Warhol był artystą, który od początku koncentrował swoją twórczość na seksualności. Fakt, że prace zebrane w ramach »Andy Warhol: Early Drawings of Love, Sex and Desire« zostały stworzone przez praktykującego katolika w Stanach Zjednoczonych w czasach, gdy w każdym stanie sodomia była surowo karaną zbrodnią, pokazuje, że nawet w młodym wieku Warhol przyjął rolę nonkonformisty.

– Michael Dayton Hermann.

Nawet w artystycznym światku Nowego Jorku, w którym Warhol powoli mościł sobie miejsce, było to nie do przyjęcia. W związku czy to z poglądami, czy zwyczajną obawą przed konsekwencjami jego prace były więc konsekwentnie ignorowane przez galerie. Po wielu latach do tematu powrócił jednak Michael Dayton Hermann, jeden z dyrektorów w Andy Warhol Foundation for the Visual Arts. Ma on na koncie już kilka publikacji na temat patrona fundacji, ale najnowsza zapowiada się znacznie ciekawiej.

Podobnie jak w przypadku poprzednich książek Hermanna, także ten album wyda Taschen. “Andy Warhol: Early Drawings of Love, Sex and Desire” trafi do sprzedaży latem tego roku. Część z setek zawartych tam prac będzie jednak można zobaczyć wcześniej. Od 12 marca do 6 września około dwudziestu z nich wystawi londyńskie Tate Modern. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Europejczycy chętnie kupują hybrydowe SUV-y Lexusa

Wśród fatalnych informacji, jakie w dobie kryzysu napływają z dosłownie każdej strony,...
Czytaj wiecej