Anthony Bourdain: ta historia nie skończy się ot tak

Anthony Bourdain (www.geekwire.com)
Anthony Bourdain (www.geekwire.com)
Trzy tygodnie temu z wielki żalem poinformowaliśmy Was o śmierci Anthony’ego Bourdaina. Jak się okazuje, szef kuchni, pisarz, podróżnik i prezenter telewizyjny wywarł wpływ na tak olbrzymią rzeszę ludzi, że jego historia nie może zakończyć się tak po prostu.

Po śmierci Anthony’ego media społecznościowe zalały historie osób, które miały szczęście zetknąć się z prowadzącym „Parts Unknown” podczas jego przedwcześnie zakończonego, 61-letniego życia. Wtedy dopiero zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak wielki, pozytywny wpływ miał Bourdain na ludzi, których spotykał na swojej drodze. Swoją sympatię dla byłego szefa kuchni udowodnili także widzowie, którzy nie pozwolili Netflixowi na zakończenie streamingu jego programu w USA. 6000 fanów podpisało petycję żądającą kontynuacji serii mimo, że platforma od dawna planowała jej finał na dzień 16 czerwca. Teraz ulubionego gawędziarza smakoszy można oglądać w kółko. Ale to nie koniec. Fani wyrażają swój żal po śmierci idola na 15 John Street na Manhattanie – w miejscu, gdzie niegdyś mieściła się prowadzona przez Bourdaina restauracja Les Halles. W hołdzie dla zmarłego przedwcześnie prezentera pozostawiają tam kwiaty, listy, zdjęcia oraz pamiątki. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać co do tego, że pozostawienie historii życia kogoś, kto wywarł tak niesamowity wpływ na tak ogromną liczbę ludzi, byłoby niewybaczalnym błędem.

Dlatego zaledwie trzy tygodnie po śmierci zapalonego podróżnika pojawiła się informacja o pracach nad publikacją jego autoryzowanej biografii. Dowiedzieliśmy się o niej dzięki tweetowi Pauli Forbes, autorki książek kucharskich i byłej redaktor „Eater.com”. Ukaże się nakładem wydawnictwa Ecco na jesieni 2019 roku. Pieczę nad ostateczną formą książki powierzono długoletniej asystentce Anthony’ego, Laurie Woolever, co jest szeroko chwalonym posunięciem. W przeszłości pracowali razem między innymi nad wspólną książką „Appetites”. Jak sama komentuje:

Współpracowaliśmy z Tony’m od 2004 roku. Jestem zaszczycona, że mam kontakt z jego spuścizną i rozmawiam z ludźmi, którzy znają go najlepiej tak, aby podzielić się historią życia, które wpłynęło na tak wiele osób, na tak wiele sposobów i na całym świecie.

Znając zaledwie kilka faktów z życia l’enfant terrible światowej kuchni możemy spodziewać się, że biografia prezentera będzie fascynującą lekturą. I nie tylko dla miłośników fine diningu – przede wszystkim dla tych, których przyciągała przed telewizory niezwykle barwna, a przy tym autentyczna osobowość Anthony’ego.

Autorka mającej się ukazać biografii Anthony'ego Bourdaina, Laurie Woolever (foodism.to)
Autorka mającej się ukazać biografii Anthony’ego Bourdaina, Laurie Woolever (foodism.to)

Ze swojej strony, mam nadzieję, w książce znajdzie się także miejsce na nowe, nie znane jeszcze szerszej publiczności, szczere, trafne i ponadczasowe – złote myśli Bourdaina, z których słynął. Oto kilka z moich ulubionych:

Często mówię o “zasadzie babci” obowiązującej podróżników. Masz prawo nie przepadać za indykiem, którego Twoja babcia podaje na Święto Dziękczynienia. Niech będzie on nawet przypalony i suchy, a farsz staruszki za słony i pełen gumowatych grudek, które stają ci w gardle. Możesz nawet w ogóle nie lubić indyka. Ale to indyk babci. I przebywasz w jej domu. Więc stul pysk i jedz. A potem powiedz: “Dziękuję babciu, ależ oczywiście, z miłą chęcią poproszę o dokładkę”.

– “O, kuchnia! Kill grill 3”

Twoje ciało to nie żadna świątynia, tylko park rozrywki. Miłej przejażdżki.

 – “Kitchen Confidential”

Nikt nie rozumie i nie docenia amerykańskiego snu o ciężkiej pracy, prowadzącej do materialnych korzyści lepiej, niż Nie-Amerykanie.

 – “Kitchen Confidential”

Podróż nie zawsze jest ładna. Nie zawsze jest wygodna. Czasami boli, a nawet łamie ci serce. Ale to dobrze. Podróż zmienia cię; powinna cię zmienić. Pozostawia ślady w twojej pamięci, w twojej świadomości, na twoim sercu i na twoim ciele. Weź coś ze sobą. Miejmy nadzieję, że za sobą coś dobrego także zostawisz.

 – “Bez rezerwacji”

Wszystko wskazuje na to, że to ostatnie udało się Bourdainowi jak mało komu.

Źródło: Eater.com

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus Design Award 2018: znamy już wszystkich zwycięzców!

Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez Lexusa od 2013 roku pobiła rekordy popularności....
Czytaj wiecej