Anthony Bourdain zostanie upamiętniony w dokumencie CNN

Anthony Bourdain, fot. Tribeca Film Festival (2017)
Anthony Bourdain, fot. Tribeca Film Festival (2017)
Choć od śmierci prowadzącego "Parts Unknown" minęły trzy miesiące, medialno-kulinarna społeczność zdaje się wciąż tę tragedię przeżywać. Widać, jak wielką pustkę w świecie kulinarnych programów telewizyjnych Anthony Bourdain zostawił po sobie, dlatego Amy Entelis z CNN zapowiada, że stacja pożegna zmarłego w czerwcu obieżyświata pełnometrażowym filmem dokumentalnym.

Nietuzinkowy szef kuchni, pisarz o świetnym warsztacie, zapalony podróżnik i bezkompromisowy prowadzący kulinarnych programów telewizyjnych – słowem: człowiek-orkiestra. Anthony Bourdain zapisał się nie tylko w historii swej branży, ale i stał się ikoną popkultury na miarę naszych czasów. Nic więc dziwnego, że echa jego życiowych wyczynów nie milkną nawet po śmierci. Obieżyświat, który 8 czerwca 2018 roku odebrał sobie życie, wciąż jest mocno “zapracowany”. Jesienią zobaczymy ostatnią, nieukończoną przez niego serię programu “Anthony Bourdain: Parts Unknown”. To właśnie podczas zbierania materiałów do dwunastego sezonu show CNN-u Bourdain zmarł. Tylko w jednym odcinku pożegnalnej edycji usłyszymy prowadzącego. Reszta została dokończona i zmontowana już bez jego udziału, a całość zwieńczą materiały zakulisowe. To jednak nie wszystko, co CNN przygotowało, by uczcić swoją gwiazdę.

Anthony Bourdain, fot. Ecco Press
Anthony Bourdain, fot. Ecco Press

Bourdain zasłynął przede wszystkim książką “Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly” z 2000 roku, po której jego kariera nabrała tempa. To właśnie na przełomie XX i XXI wieku świetny nowojorski kucharz stał się niesamowitą osobowością telewizyjną. Od tego czasu gotowanie musiało ustąpić nieco pola podróżom i przygotowywaniu programów dla telewizji. Na przestrzeni tych kilkunastu lat Anthony Bourdain współpracował z różnymi stacjami, produkując kilka uznanych serii, a “Parts Unknown” zdaje się najgłośniejszą z nich. Emitowany od 2013 roku program przyniósł CNN-owi spory wzrost oglądalności, dlatego jego przedstawiciele tym mocniej chcą uczcić pamięć kucharza-podróżnika. Amy Entelis (wicedyrektor wykonawcza CNN ds. talentów i kontentu) mówi:

Wciąż widzimy głód informacji na jego temat. Tak dobrze, jak znaliśmy Tony’ego, chcemy ukazać jego drogę na szczyt i uhonorować niesamowitą pracę, jaką wykonał przez te wszystkie lata. Format dokumentu od początku był dla nas oczywisty.

Jak na razie informacji na temat produkcji jest stosunkowo niewiele. Entelis zapowiedziała jednak wyraźnie, że mowa o pełnometrażowym, być może nawet kinowym, dokumencie fabularyzowanym. Prace podobno już ruszyły, a filmu doczekamy się – prawdopodobnie – najwcześniej wiosną przyszłego roku. Warto też wspomnieć, że to także nie będzie ostatnie słowo mistrza. Anthony Bourdain poruszył swą śmiercią tysiące osób, które spontanicznie składały kwiaty przed ważnymi dla niego miejscami. Niektórzy zaczęli dzielić się swoimi doznaniami w związku ze spotkaniem go. Tak narodził się pomysł, by wydać ostateczną, “autoryzowaną” biografię kulinarnego obieżyświata. Opracuje ją Paula Forbes (autorka książek kucharskich) oraz Laurie Woolever (wieloletnia asystentka podróżnika). Książka ma się ukazać jesienią 2019 roku nakładem Ecco Press, z którym Anthony Bourdain współpracował od lat.

"Anthony Bourdain: Parts Unknown" (plakat 11. sezonu), fot. CNN
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (plakat 11. sezonu), fot. CNN
Autor artykułu
More from Damian Halik

Serialowy “Król” Twardocha coraz bliżej – ruszają zdjęcia

Polska kinematografia (z małymi wyjątkami) może pozostawiać wiele do życzenia, ale na...
Czytaj wiecej