Anthony Bourdain wydał serię komiksów “Hungry Ghosts”!

Hungry Ghosts – Anthony Bourdain, Joel Rose, fot. Dark Horse Comics
Hungry Ghosts – Anthony Bourdain, Joel Rose, fot. Dark Horse Comics
Chyba każdy zna Anthony'ego Bourdaina – ekscentryczny kucharz uczynił z gotowania niemal filozofię, a teraz opowie o... głodnych duchach. Pierwszy numer jego komiksowej miniserii "Hungry Ghosts" trafił do sprzedaży 31 stycznia!

Tytuł “Hungry Ghosts” na pierwszy rzut oka może wyglądać sztampowo. Kucharz będzie karmić duchy? No nie żartujcie… Anthony Bourdain jest jednak znany ze swego silnego przywiązania do kuchni i filozofii Wschodu i nie inaczej jest w tym przypadku. Gotowanie jest bowiem zaledwie pretekstem do opowiadania przerażających historii, które mocno zakorzenione są w japońskiej kulturze. Słynny szef kuchni powraca więc na rynek wydawniczy, dzięki któremu jego wielka kariera w ogóle się rozpoczęła. Tym razem jednak nie będzie szokowania i zdradzania pikantnych szczegółów branży gastronomicznej Nowego Jorku. Najnowsze dzieło Bourdaina to komiksowy horror.

Hungry Ghosts – Anthony Bourdain, Joel Rose, fot. Dark Horse Comics (przykładowa plansza)
Hungry Ghosts – Anthony Bourdain, Joel Rose, fot. Dark Horse Comics (przykładowa plansza)

Koncepcja głodnych duchów jest bardzo popularnym pojęciem w azjatyckiej kulturze. Nawiązują do niej między innymi buddyjskie legendy, jak i słynny Festiwal Duchów, mocno zakorzeniony nie tylko w chińskiej tradycji, ale także w popkulturze. W tym przypadku udajemy się jednak jeszcze dalej na wschód. Historia “Hungry Ghosts” bazuje bowiem na folklorze japońskim. Komiks nawiązuje przede wszystkim do popularnej w Kraju Kwitnącej Wiśni gry Hyaku-monogatari Kaidan-kai. Kultywowana od setek lat zabawa polega na nocnym spotkaniu grupki osób w pokoju rozświetlonym jedynie za pomocą stu świeczek. Osoby biorące udział w “grze” opowiadają przerażające historie, a po każdej z nich gaszona jest jedna ze świec. To oczywiście potęguje nastrój i sprawia, że coraz straszniejsze opowieści jeszcze mocniej poruszają. W przekonaniu wielu Japończyków zabawę tę można uznać za równoznaczną z wywoływaniem duchów. Te zaś nie omieszkały odwiedzić bohaterów komiksu Anthony’ego Bourdaina.

W spisaniu zaproponowanej przez Bourdaina historii pomagał Joel Rose, a w jej przeniesieniu na karty komiksu uczestniczyło aż ośmiu ilustratorów: Alberto Ponticelli, Vanesa Del Rey (“Hungry Ghosts” #1), Mateus Santolouco, Leonardo Manco (“Hungry Ghosts”#2), Paul Pope, Sebastian Cabrol (“Hungry Ghosts” #3) oraz Francesco Francavilla, Irene Koh (“Hungry Ghosts” #4).

Hungry Ghosts – Anthony Bourdain, Joel Rose, fot. Dark Horse Comics (przykładowy kadr)
Hungry Ghosts – Anthony Bourdain, Joel Rose, fot. Dark Horse Comics (przykładowy kadr)

Napisane przez Anthony’ego Bourdaina i Joela Rose’a “Hungry Ghosts” wydaje Dark Horse Comics. Z racji tego, że opowiadane na łamach komiksu historie należą do typowych przedstawicieli japońskiego horroru, tytuł kierowany jest do dojrzałego czytelnika. Miniseria liczyć ma cztery 32-stronicowe części – każda w cenie 3,99$. Daty ich premier to kolejno: #1 – 31 stycznia, #2 – 28 lutego, #3 – 28 marca, #4 – 25 kwietnia. Poniżej możecie zobaczyć okładki poszczególnych numerów.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lexus UX kreuje nowe standardy w kwestii aerodynamiki!

Przełomowe momenty często od totalnej katastrofy dzielą dosłownie szczegóły – detale, których...
Czytaj wiecej