Anthony Bourdain: głęboka rana na sercu kulinarnego świata

Anthony Bourdain (time.com)
Anthony Bourdain (time.com)
W piątek 6 czerwca jedna z największych osobowości telewizyjnych branży kulinarnej odeszła na zawsze, w sercach widzów z całego świata pozostawiając po sobie trudną do zapełnienia lukę.

Anthony Bourdain swoją zawrotną, światową karierę rozpoczął w 1999 roku napisanym dla New Yorkera, niesamowicie szczerym i bezpośrednim artykułem o wymownym tytule „Don’t Eat Before Reading This” . Tekst w doskonały sposób charakteryzował niezwykle oryginalną, a zarazem autentyczną osobowość szefa kuchni, za którą Bourdaina w kolejnych latach kariery pokochały miliony fanów. Autor w niezwykle bezpośredni, bezpardonowy sposób rozprawił się w tekście ze stanowiącymi dotychczas tajemnicę dla klientów, codziennymi realiami zapleczy luksusowych restauracji. Przedstawił czytelnikom szokujące niekiedy fakty dotyczące higieny, świeżości wykorzystywanych przez lokale składników, czy nawet dość mętny profil psychologiczny ludzi decydujących się na pracę tej w branży. Niewiarygodny sukces publikacji oraz żywa dyskusja w mediach, jaką sprowokowała, zaowocowały ukazaniem się w 2000 roku jego bestsellerowej, przetłumaczonej na dziesiątki języków książki o tytule „Kitchen Confidential”.

Okładka książki Anthony’ego Bourdaina pt:. “Kitchen Confidential” (www.theodysseyonline.com)

Był to swoisty pamiętnik z czasów, kiedy autor pracował w branży restauracyjnej. Napisany został w charakterystycznym, niepokornym stylu, który towarzyszył mu przez wszystkie dalsze lata kariery oraz zapewnił światowy status kulinarnej osobowości. Jednak rozpoznawalność na całym świecie przyniosły kucharzowi przede wszystkim jego telewizyjne serie. Rozpoczął z “A Cook’s Tour”, zrealizowaną we współpracy z Food Network, a następnie przeniósł się do Travel Channel z „Anthony Bourdain: No Reservations”. Za tą ostatnią wyróżniony został dwiema nagrodami Emmy oraz ponad tuzinem nominacji. Ostatnim show telewizyjnym realizowanym przez Bourdaina był emitowany od pięciu lat w CNN, nagrodzony pięcioma Emmy „Parts Unknown”. Prowadzący odwiedzał w programie różne zakątki globu, zapoznając widzów różnorodnymi kulturami poprzez smakowanie lokalnej kuchni oraz niezwykle szczere i głębokie rozmowy z ludźmi, których napotkał przy jego realizacji. Fani uwielbiali prowadzącego także za jego bezpretensjonalne podejście do życia.

Do historii przeszedł nakręcony w Wietnamie odcinek serii, w którym wystąpił urzędujący jeszcze w tym czasie prezydent USA Barrack Obama. Polityk w swoim piątkowym tweecie wspominał ciepło Bourdaina:

Niski plastikowy stołek, tani, ale pyszny makaron, zimne piwo Hanoi. Oto, jak zapamiętam Tony’ego. Nauczał nas o jedzeniu – ale, co ważniejsze, o jego zdolności do zbliżania nas. I o tym, aby trochę mniej bać się nieznanego. Będziemy za nim tęsknić.

Barack Obama I Anthony Bourdain podczas kręcenia odcinka ‘Parts Unknown’ w Wietnamie(people.com)

Śmierć prezentera miała miejsce w czasie kręcenia we Francji jednego z odcinków 11. już sezonu uwielbianej przez telewidzów serii. Anthony Bourdain odebrał sobie życie w wieku 61 lat. W piątek rano, niereagującego na bodźce Anthony’ego odnalazł w pokoju hotelowym jego wieloletni przyjaciel, francuski szef kuchni Eric Ripert. Przyjaciele i współpracownicy wspominają Bourdaina jako człowieka o niezwykle ciepłej osobowości, szczerego, z niezwykłą umiejętnością prowadzenia głębokich rozmów z dopiero poznanymi ludźmi. Podczas ostatniego roku prezenter związany był z włoską aktorką i producentką, Asią Argento. Pomimo szczęśliwego – jak często podkreślał – związku, oraz sukcesów zawodowych, w miniony piątek przegrał depresją, pozostawiając ogromną lukę w sercach rodziny, przyjaciół oraz fanów swojej twórczości. Bourdain nigdy nie urywał, że zmagał się z problemami burzliwej przeszłości, takimi jak uzależnienie od heroiny, oraz codziennym dyskomfortem, spowodowanym przytłaczającą go sławą oraz brakiem prywatności.

Anthony Bourdain z partnerką, włoską aktorką Asią Argento (people.com)
Anthony Bourdain z partnerką, włoską aktorką Asią Argento (people.com)

Źródła: CNN, New Yorker.

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus UX na targach w Genewie: już jest!

Z przyjemnością zawiadamiamy, że nowy Lexus UX zadebiutował na targach motoryzacyjnych w...
Czytaj wiecej