“Event Horizon 2018” – nowa fala fantastyki naukowej

Horyzont zdarzeń (ang. Event Horizon) otaczający czarną dziurę – kadr z filmu "Interstellar", fot. Paramount Pictures
Horyzont zdarzeń (ang. Event Horizon) otaczający czarną dziurę – kadr z filmu "Interstellar", fot. Paramount Pictures
Mamy XXI wiek, a z zapowiedzi wybitnych futurologów ubiegłego stulecia jak na razie niewiele wynikło. To jednak nie powód, by wątpić w fantastykę naukową! Świeża krew już czeka na swoją szansę. Przeczytaj antologię "Event Horizon 2018" i poznaj autorów, którzy w tym roku ubiegali się o Nagrodę Johna W. Campbella dla Najlepszych Debiutujących Pisarzy.

Publikacje takie jak “Event Horizon 2018” jasno dają do zrozumienia: science fiction nie umarło, choć jeszcze niedawno wielu mogło się tak zdawać. Amerykanie robią wszystko, by w XXI wieku ten wyjątkowy gatunek literacki nie odszedł w zapomnienie. Doskonale widać to w kinach, których repertuary zostały zdominowane przez tytuły fantastyczne, ale i w witrynach księgarń science fiction ma swoje stałe miejsce. Olbrzymia w tym zasługa organizacji, które stale dbają o jego rozwój. Jedną z nich jest bez wątpienia World Science Fiction Society, która poszukuje literackich talentów najlepiej czujących się właśnie w fantastyce naukowej.

Antologia opowiadań science fiction "Event Horizon 2018" (pod redakcją Jake'a Kerra), fot. Quanta Press
Antologia opowiadań science fiction “Event Horizon 2018” (pod redakcją Jake’a Kerra), fot. Quanta Press

 

“Event Horizon 2018” to kolejna odsłona antologicznego podsumowania plebiscytu John W. Campbell Award for Best New Writer. W przeciwieństwie do wcześniejszych zbiorów, tym razem postanowiono nieco ograniczyć rozmiary książki. Dlaczego? Największa z dotychczasowych publikacji towarzyszących plebiscytowi zawierała… ponad milion słów! W zeszłym roku było ich już “tylko” 400 000, a w tym – 300 000.

We wstępie do “Event Horizon 2018” Jake Kerr (autor “The Old Equations”, redaktor antologii) pisze, że każdemu z pięćdziesięciu dziewięciu autorów wolno było przedłożyć tylko jeden tekst. Podjęto takie działania, by lektura nie była dla czytelników przytłaczająca. Mimo ograniczeń należy jednak podkreślić, że 300 000 słów, z jakich złożono “Event Horizon 2018”, przełożyło się na… 909 stron.

Organizowany przez World Science Fiction Society od 1973 roku plebiscyt John W. Campbell Award for Best New Writer w przeszłości docenił między innymi Orsona Scotta Carda (“Gra Endera”) czy Andy’ego Weira (“Marsjanin”). W pierwszej edycji wyróżniony został też George R. R. Martin, autor “Gry o tron” uległ jednak Jerry’emu Pournelle’owi. By wziąć udział w konkursie, wystarczy spełnić kilka warunków. Najważniejszy z nich to profesjonalna publikacja opowiadania lub powieści fantastycznej bądź fantastycznonaukowej nie dalej niż dwa lata przed jej zgłoszeniem do plebiscytu. Najlepsi młodzi pisarze zostają wyróżnieni, a inni ciekawi autorzy trafiają do antologii. Najnowszą z nich – “Event Horizon 2018” – możecie mieć za darmo!

 

Wersja drukowana antologii “Event Horizon 2018” ukazała się w marcu nakładem wydawnictwa Quanta. Można ją zamówić na Amazonie za 15 dolarów, ale miłośnicy e-booków mogą mieć tę książkę za darmo. Wystarczy pobrać ją z serwisu InstaFreebie w formacie ePub, MOBI lub PDF – trzeba się jednak spieszyć. “Event Horizon 2018” będzie dostępny tylko do 15 lipca 2018 roku.

Zwycięzcę tegorocznej edycji John W. Campbell Award for Best New Writer poznamy podczas 76. edycji World Science Fiction Convention, która odbędzie się w San Jose w dniach 16-20 sierpnia.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Piotr Pasiewicz – artystyczna dekonstrukcja rzeczywistości

Nie ma prostszej metody na zaczarowanie rzeczywistości, niż skonfrontowanie jej z projekcjami...
Czytaj wiecej