Aplikacje, które pomogą utrzymać zdrowy tryb życia

Aplikacje
źródło: letsnurture.com
Sklepy z aplikacjami na urządzenia mobilne są ogromną bazą możliwości. W ciągu dnia mogą zbierać dane i pamiętać za nas o wielu rzeczach - w tym także o tych związanych z naszym trybem życia. Które z nich pomogą nam żyć zdrowiej?

Czasy treningu, który rozpoczynał się i kończył tylko na siłowni już dawno dobiegły końca. Obecnie osoby prowadzące zdrowy tryb życia, ale też takie, które próbują schudnąć, czy regularnie uprawiają sport mają do dyspozycji masę aplikacji. Ułatwiają im one kontrolowanie diety, kalorii, treningów, jakości kupowanych produktów oraz kontrolowanie swojego organizmu.

Za ostatnią z wymienionych rzeczy odpowiadają chociażby opaski fitness. Pracują one jako samodzielne urządzenia lub przy współpracy ze smartfonami. Pisaliśmy o nich już tutaj. Trend wśród producentów jest jednak taki, że podstawowe narzędzia, jak chociażby krokomierz, są wbudowane w nasze telefony. Apple za pośrednictwem aplikacji Zdrowie może także badać nasz sen i aktywność fizyczną po wprowadzeniu odpowiednich danych lub zintegrowaniu z innymi aplikacjami. Jakimi?

Endomondo

Jeden z najbardziej popularnych programów na urządzenia mobilne wśród biegaczy i rowerzystów. Działa z wykorzystaniem GPS. Pokazuje pokonany dystans, informuje o czasie, w jakim tego dokonaliśmy, a także możemy sprawdzić tam swoją prędkość, średnią prędkość itd. Po treningu widzimy także ilość spalonych kalorii. Można mieć jednak wątpliwości co do wyliczeń aplikacji, ponieważ nie musimy podawać wszystkich cech swojego organizmu. Informacje o pogodzie przy treningu dostępne są natomiast w wersji premium. Wersja rozszerzona umożliwia także tworzenie planów treningowych. Jednak nawet w wersji darmowej możemy tworzyć trasy biegowe czy rowerowe z wykorzystaniem map.

Aplikacje
źródło: everydayhealth.com

Fitatu

Aplikacja, która umożliwia ścisłą kontrolę naszej diety i oczekiwanych efektów. Wypełniamy informacje dotyczące naszego ciała wagę, wzrost, a także układu i godzin posiłków. To znaczy ich ilość oraz godziny. Wskazujemy też cele: ile chcemy schudnąć lub przybrać na wadze, tempo zmiany masy ciała. Wskazujemy, jaka jest nasza aktywność w ciągu dnia oraz aktywność treningowa. Program pokaże nam, ile mamy spożyć kalorii oraz szczegółowo: ile białka, tłuszczy, węglowodanów powinniśmy dostarczyć organizmowi. Produkty, które zjedliśmy, możemy wybierać z produktów w bazie aplikacji lub dodawać własne i na tej podstawie analizować, co jeszcze powinniśmy zjeść.

Istnieje możliwość powiązania aplikacji z Endomondo, Runtastic, Nike+ Run Club czy Fitbit. Możemy też uwzględniać w diecie wykonywane treningi rejestrowane w powiązanych aplikacjach lub nie. Fitatu oferuje dobry rozbudowany kalkulator żywieniowy z istotną możliwością integracji z innymi aplikacjami. Również jest bezpłatna, ale posiada dodatkowe opcje w wersji premium.

źródło: pexels.com

Zdrowe zakupy

Poza kontrolowaniem wartości energetycznej spożywanych przez nas produktów, dobrze jest sprawdzić, czy są one po prostu zdrowe. Żeby to zrobić włączamy „Zdrowe zakupy” i skanujemy kod kreskowy na opakowaniu. Deweloper zapewnia, że w bazie obecnie znajduje się ponad 300 000 artykułów, a sami możemy uzupełnić ją o kolejne. Dzięki temu dowiemy się, jakie nabywane przez nas jedzenie posiada e-składniki.  Czy są w nim alergeny albo gluten. Składniki produktów po zeskanowaniu oznaczane są emotikonami, które pozwolą nam rozpoznać te dobre i niekorzystne dla organizmu. Można także przejrzeć sugerowane alternatywne towary. Łatwo się uzależnić od skanowania i szybko wchodzi to w nawyk – mogę to przyznać z własnego doświadczenia.

Korzystanie z tych trzech aplikacji przy wsparciu np. opaski fitness może nam znacznie pomóc w osiągnięciu założonych celów treningowych. Szczegółowe wyniki można przeanalizować także choćby z trenerem personalnym lub dietetykiem. Liczba aplikacji związanych ze zdrowym trybem życia stale rośnie i każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Autor artykułu
More from Kamil Jabłczyński

Igrzyska, EURO, co czeka nas w 2020?

W sporcie nikt nie ogląda się w tył, niezależnie od dyscypliny jest...
Czytaj wiecej