Apple szykuje się do rewolucji na rynku inteligentnych głośników

Apple HomePod
Głośnik Amazon Echo z wbudowaną sztuczną inteligencją okazał się strzałem w dziesiątkę. Gadżet cieszy się gigantyczną popularnością, tak i jak jego klony. Producent iPhone’a dołącza do tego zupełnie nowego rynku. Tylko co właściwie do niego wnosi?

Wbrew powszechnie panującej opinii, Apple od dawna nie jest największym innowatorem na rynku elektroniki konsumenckiej. Firma specjalizuje się raczej w braniu na warsztat cudzych pomysłów i dopieszczaniu ich do granic możliwości. iPhone i iPad nie były pierwszymi smartfonami i tabletami. Choć faktycznie były (przynajmniej, gdy debiutowały) absolutnie bezkonkurencyjne.

Obecnie Apple ponownie wkracza na rynek, który stworzył ktoś inny. Jego Apple HomePod ma być odpowiedzią na głośnik Amazon Echo. Tego typu urządzenia nie tylko odtwarzają muzykę, ale też mogą sprawdzić nam pocztę, pomóc uniknąć korków na drodze, wykonać za nas zakupy czy nawet poczytać jakiegoś audiobooka najmłodszym. Wszystko dzięki sterowanej głosowo sztucznej inteligencji.

Apple HomePod wchodzi do sprzedaży. Jego sercem jest asystentka Siri.

Apple HomePod

Apple HomePod do pierwszych krajów – niestety, jeszcze nie do Polski – trafi już 9 lutego. Urządzenie ma ponoć oferować bardzo wysoką jakość dźwięku. Będzie też zintegrowane z usługą Apple Music, dzięki czemu będziemy mogli wydawać mu takie polecenia, jak „odtwórz najnowszą płytę Madonny”, a głośnik doskonale będzie wiedział, o co nam chodzi.

Dostępne w nim też będą prawie wszystkie funkcje asystentki Siri, którą znamy z pozostałych urządzeń Apple’a. Dodatkowo będzie więc przypominał nam o zdarzeniach wpisanych do kalendarza, wysyłał dyktowane przez nas wiadomości czy nawet sterował domowymi urządzeniami typu “smart home”.

Firma zapowiedziała, że dzięki aktualizacji oprogramowania, głośniki HomePod będą w przyszłości mogły łączyć się w grupy. Innymi słowy, możemy kupić takich kilka do każdego z pokojów, a one będą ze sobą współpracować. W niedalekiej przyszłości, mają też rozpoznawać poszczególnych domowników po ich głosie.

HomePod ma jednak bardzo mocną konkurencję

Apple HomePod

Już od wielu miesięcy na rynku można kupić niedrogie i bardzo funkcjonalne głośniki ze sztuczną inteligencją od Amazonu lub Google’a. Na pierwszy rzut oka, HomePoda nie wyróżnia spośród nich w zasadzie nic. Co więcej, jest relatywnie drogi, bo kosztuje 350 dol.

Doświadczenie uczy jednak, by nie lekceważyć oferty Apple’a. Po premierze produktów tej firmy często okazuje się, że oferują one znacznie więcej, niż sugerują pozory. Niewykluczone, że tak będzie i tym razem. Będziemy śledzić zatem opinie pierwszych klientów i recenzentów.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Google Stadia debiutuje w Polsce – tę “konsolę” masz w domu od dawna

Stadia jest cyfrową usługą Google’a, która właśnie zadebiutowała na polskim rynku. Rozwiązanie...
Czytaj wiecej