Pierwszy Apple wystawiony na licytację

Historia firmy Apple zaczęła się długo przed pojawieniem się ich sztandarowego produktu Macintosha. Z powstałych 200 Apple I każdy na sprzedaż budzi emocje.

Apple I był pierwszym produktem spółki założonej przez Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka. Został zaprojektowany przez tego drugiego i obecnie uważany za pierwowzór komputera osobistego. W 1976 roku spółka wypuściła na rynek maszynę, która jako jedna z pierwszych była sprzedawana jako gotowa do pracy. Pozostałe urządzenia dostarczano w zestawach do samodzielnego montażu. Nie wyglądało to jednak tak jak dzisiaj: Apple I był tak naprawdę płytą drukowaną z zamontowanymi wszystkimi wymaganymi układami scalonymi. By z niego korzystać trzeba było podłączyć zasilacz, klawiaturę, monitor i… zbudować obudowę… Tak czy inaczej Apple I był pierwszym komputerem który korzystał z monitora i klawiatury – czegoś z czego nie obejdzie się komputer do dziś. Nawet te z dotykowymi ekranami czasem muszą wyświetlić na monitorze wirtualne klawisze. Ogółem powstało 200 urządzeń tego typu, aż rok później pojawił się Apple II – bardziej przypominający już klasyczne desktopy i pierwszy pecet zdolny do wyświetlania kolorowych grafik .

Dziś szacuje się, że na świecie pozostało około 60 Apple I. Jednak tylko kilka z nich jest zdolnych do pracy. Oczywiście służą one raczej tylko jako eksponaty, procesor z zegarem taktowanym na zaledwie 1MHz i 4Kb podstawowej pamięci operacyjnej. Obecnie byle smartfon ze średniej półki jest tysiące razy szybszy. Ceny pierwszego produktu wizjonerskiej spółki od lat rosną. W 1999 roku Apple I sprzedano za 50 tysięcy dolarów. Trzy lata później działający egzemplarz poszedł za ok 375 tysięcy. Z kolei dwa lata temu prototyp zmienił właściciela za astronomiczne 815 tysięcy dolarów!

Obecnie na licytację wystawiony został Apple I „Duston 2”. W pełni działająca maszyna sprzedawana jest z całym niezbędnym wyposażeniem do pracy, oraz po solidnym przeglądzie. Dodatkowym cymesem jest autograf jednego ze współzałożycieli spółki i autora instrukcji do Apple I – Rona Wayne’a. Szacowana cena maszyny wynosi 600 tysięcy dolarów, obecnie na 12 dni przed końcem licytacji wynosi 90 tysięcy. Sama aukcja jest wystawiona w serwisie Charitybuzz, gdzie sprzedawane są przedmioty na cele społeczne. Apple I sprzedaje fundacja FAIRS – FOUNDATION FOR AMATEUR INTERNATIONAL RADIO SERVICE (Fundacja na Rzecz Amatorskiej Komunikacji Radiowej) która zrzesza amatorów radiowców i propaguje komunikację radiową między osobami prywatnymi i instytucjami. Celem ich działania jest również poprawienie informacji o klęskach żywiołowych, zagrożeniach, etc. Licytacja kończy 21 czerwca – macie więc jeszcze szanse wejść w posiadanie kamienia milowego w historii komputerów. Licytować można pod tym adrsem:
https://www.charitybuzz.com/catalog_items/extremely-rare-duston-2-apple-i-computer-1508300

 

Poniżej film nagrany przy okazji aukcji prototypowej maszyny w 2016 roku, również sprzedanej przez serwis CharityBuzz

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Stylowe głośniki od Fendera

Słynny producent gitar wchodzi na nowy rynek wprowadzając głośniki Bluetooth. Nareszcie możesz...
Czytaj wiecej