Pierwszy Apple wystawiony na licytację

Historia firmy Apple zaczęła się długo przed pojawieniem się ich sztandarowego produktu Macintosha. Z powstałych 200 Apple I każdy na sprzedaż budzi emocje.

Apple I był pierwszym produktem spółki założonej przez Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka. Został zaprojektowany przez tego drugiego i obecnie uważany za pierwowzór komputera osobistego. W 1976 roku spółka wypuściła na rynek maszynę, która jako jedna z pierwszych była sprzedawana jako gotowa do pracy. Pozostałe urządzenia dostarczano w zestawach do samodzielnego montażu. Nie wyglądało to jednak tak jak dzisiaj: Apple I był tak naprawdę płytą drukowaną z zamontowanymi wszystkimi wymaganymi układami scalonymi. By z niego korzystać trzeba było podłączyć zasilacz, klawiaturę, monitor i… zbudować obudowę… Tak czy inaczej Apple I był pierwszym komputerem który korzystał z monitora i klawiatury – czegoś z czego nie obejdzie się komputer do dziś. Nawet te z dotykowymi ekranami czasem muszą wyświetlić na monitorze wirtualne klawisze. Ogółem powstało 200 urządzeń tego typu, aż rok później pojawił się Apple II – bardziej przypominający już klasyczne desktopy i pierwszy pecet zdolny do wyświetlania kolorowych grafik .

Dziś szacuje się, że na świecie pozostało około 60 Apple I. Jednak tylko kilka z nich jest zdolnych do pracy. Oczywiście służą one raczej tylko jako eksponaty, procesor z zegarem taktowanym na zaledwie 1MHz i 4Kb podstawowej pamięci operacyjnej. Obecnie byle smartfon ze średniej półki jest tysiące razy szybszy. Ceny pierwszego produktu wizjonerskiej spółki od lat rosną. W 1999 roku Apple I sprzedano za 50 tysięcy dolarów. Trzy lata później działający egzemplarz poszedł za ok 375 tysięcy. Z kolei dwa lata temu prototyp zmienił właściciela za astronomiczne 815 tysięcy dolarów!

Obecnie na licytację wystawiony został Apple I „Duston 2”. W pełni działająca maszyna sprzedawana jest z całym niezbędnym wyposażeniem do pracy, oraz po solidnym przeglądzie. Dodatkowym cymesem jest autograf jednego ze współzałożycieli spółki i autora instrukcji do Apple I – Rona Wayne’a. Szacowana cena maszyny wynosi 600 tysięcy dolarów, obecnie na 12 dni przed końcem licytacji wynosi 90 tysięcy. Sama aukcja jest wystawiona w serwisie Charitybuzz, gdzie sprzedawane są przedmioty na cele społeczne. Apple I sprzedaje fundacja FAIRS – FOUNDATION FOR AMATEUR INTERNATIONAL RADIO SERVICE (Fundacja na Rzecz Amatorskiej Komunikacji Radiowej) która zrzesza amatorów radiowców i propaguje komunikację radiową między osobami prywatnymi i instytucjami. Celem ich działania jest również poprawienie informacji o klęskach żywiołowych, zagrożeniach, etc. Licytacja kończy 21 czerwca – macie więc jeszcze szanse wejść w posiadanie kamienia milowego w historii komputerów. Licytować można pod tym adrsem:
https://www.charitybuzz.com/catalog_items/extremely-rare-duston-2-apple-i-computer-1508300

 

Poniżej film nagrany przy okazji aukcji prototypowej maszyny w 2016 roku, również sprzedanej przez serwis CharityBuzz

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

“First Man” – kino o pierwszym człowieku na księżycu (zwiastun)

Misja załogowa na księżyc w 1969 roku była największym osiągnięciem ówczesnego kosmicznego...
Czytaj wiecej