Przepiękny nowy Mac Pro. Komputer o nieograniczonych możliwościach

mac pro
Można różnie oceniać Apple’a i jego produkty. Ten sprzęt będzie jednak marzeniem każdego, kto ma jakiekolwiek mgliste pojęcie o komputerach. Mac Pro to nie tylko jedna z najpotężniejszych stacji roboczych na rynku. To również dzieło sztuki wzornictwa przemysłowego.

Komputery z linii Mac były zawsze urodziwe. Apple wkładał wiele wysiłku, by nie tylko doskonale się na nich pracowało, ale też przyjemnie na nie patrzyło. Niestety, w pewnym momencie, zaczął przesadzać. Wie o tym większość posiadaczy niesamowicie drogiego i ślicznego Maca Pro poprzedniej generacji, którego wymyślny kształt spowodował, że komputer ten… przegrzewał się. Niemal nigdy nie osiągając pełnej wydajności, jaka teoretycznie wynika z jego specyfikacji. To zresztą nie jest tylko problem Maca Pro, a również sporej części MacBooków.

mac pro

Na przedwczorajszej konferencji WWDC 2019 Apple zaprezentował nowego Maca Pro. Komputer ten ponownie przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników. A więc dla montażystów, inżynierów, projektantów, programistów i wszystkich tych, którzy potrzebują bardzo wysokiej wydajności. Teraz, dla odmiany, wygląda na to, że Apple zaprojektował nie tylko piękny komputer, ale również i wysoce użyteczny. Choć, z uwagi na klienta docelowego, niesamowicie drogi.

Mac Pro to komputer marzeń każdego entuzjasty i snoba.

Jeśli chodzi o formę, to Mac Pro wraca do tej klasycznej. Jego metalowa obudowa z przodu i z tylu jest perforowana w bardzo wymyślny sposób, co ma zapewnić urządzeniu odpowiednie chłodzenie. Owa obudowa otwiera się w łatwy i efektowny sposób, a sam komputer opcjonalnie można umieścić na kółeczkach.

Zawodowców jednak interesuje przede wszystkim techniczna wartość tego sprzętu. Nowy Mac Pro pracuje, a jakże, pod kontrolą systemu macOS. Można go kupić w wersji nawet z 28-rdzeniowym (sic!) układem Xeon. Dla porównania, twój bardzo drogi laptop ma zapewne czterordzeniowy procesor. Twój wydajny desktop prawdopodobnie ośmiordzeniowy, albo i mniejszy.

Do tego dorzućmy do 1,5 terabajta (jeden terabajt to 1024 gigabajty) RAM w 12 gniazdach DIMM, osiem slotów PCI Express (w tym cztery o podwójnej szerokości) oraz MPX Module, pozwalający za pomocą złącza Thunderbolt 3 podłączyć kolejne urządzenia PCIe. Można je wykorzystać do podłączenia nawet czterech potężnych kart graficznych Pro Vega Duo, zapewniając niezrównaną wydajność przetwarzania skomplikowanej grafiki.

Nowy Mac Pro kosztuje majątek.

Podstawowa wersja Maca Pro kosztuje 5999 dol. Ten wariant jest wyposażony w 32 GB RAM, ośmiordzeniowy procesor Intel Xeon, kartę Radeon Pro 580X oraz dysk SSD 256 GB. Najdroższa wersja urządzenia to wydatek… 45 tys. dolarów. Mamy więc do wyboru: wysłać dzieci na studia, lub kupić sobie komputer.

Żarty na bok: to sprzęt dla tych z nas – nie licząc bardzo zamożnych entuzjastów – dla których taki komputer to inwestycja, która finansowo szybko się zwróci. Bo pracujemy na tak wymagających i skomplikowanych projektach, że nasza praca wręcz musi być wyjątkowo dobrze opłacana.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Samsung QLED TV Q9 stawia poważne pytanie: czy da się zrobić jeszcze lepszy telewizor LCD?

Do sprzedaży wchodzą właśnie pierwsze egzemplarze z najbardziej prestiżowej i zaawansowanej serii...
Czytaj wiecej