To koniec MacBooka. Radzimy się spieszyć z zakupem

apple macbook 12
Apple postanowił zakończyć produkcję swojego 12-calowego laptopa. W ofercie pozostaną tylko notebooki MacBook Air i MacBook Pro. Szkoda, bo komputer ten na swój sposób był unikalny. I jeszcze można go kupić.

Żaden Air, żaden Pro. Ot, po prostu, MacBook. Komputer, którego nazwa od lat kojarzy się instynktownie z marką Apple już niedługo przestanie istnieć. To oczywiście nie oznacza, że Apple wycofuje się z komputerów osobistych. Firma właśnie odświeżyła swoją ofertę, wprowadzając do obrotu odświeżone wersje komputerów MacBook Pro (dla wymagających) i MacBook Air (dla oszczędnych).

Sam MacBook w swojej ostatniej, 12-calowej formie, był jednak dość kontrowersyjnym produktem, nawet wśród fanów Apple’a. Urządzenie nie należy do najtańszych, a patrząc wyłącznie na tabelkę ze specyfikacją, można odnieść wrażenie, że jego producent stara się z nas zadrwić.

apple macbook 12

12-calowy MacBook zawiera bowiem klawiaturę motylkową o płytkim skoku, nie jest wyposażony w czytnik kart pamięci, nie znajdziemy też w nim ani jednego klasycznego złącza USB. Komputer wyposażono raptem w jedno złącze USB-C i na tym koniec. Sprzęt znalazł jednak swoich fanów. Szkoda, że na tyle nielicznych, że Apple postanowił go wycofać z obrotu.

12-calowy Apple MacBook był bowiem bardzo elegancką i poręczną maszyną do pisania i prostej pracy.

Nie każdy potrzebuje wydajnych podzespołów do pracy z zaawansowanymi aplikacjami czy bogactwa złącz do zewnętrznych peryferiów. 12-calowy MacBook, niestety w zamian za dość wysoką cenę, oferował poręczność, lekkość i kompaktowość. A także wykonanie najwyższej klasy, znakomity wyświetlacz i autorskie oprogramowanie operacyjne macOS, z zestawem aplikacji, których próżno szukać na Windowsie.

Zakup tego komputera w żadnym razie nie można zaliczać do rozsądnych. W zamian za dość przeciętną wydajność (ale też, co zauważyliśmy wcześniej, bardzo wysoką jakość wykonania) i wygodną formę trzeba było zapłacić 5 tys. zł za najgorzej wyposażoną wersję. Ta najlepsza, z dużą ilością pamięci, to wydatek aż 8 tys. zł.

Nie każdy zakup musi być jednak rozsądnym.

A w 12-calowym zwykłym MacBooku było coś ciekawego, wręcz niezwykłego. Komputer oczywiście nadal znajduje się w sprzedaży – do wyczerpania zapasów. Jeżeli rozważaliście jego zakup, to teraz jest pora na decyzję. Za niedługi czas ceny pójdą mocno w górę – wszak komputer ten stanie się sprzętem kolekcjonerskim…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Samsung The Terrace. Czyli mecze, seriale i gry wideo na świeżym powietrzu

Albo telewizor wysokiej jakości, albo sprzęt, którego nie szkoda wystawić na szkodliwe...
Czytaj wiecej