Arco, czyli nowa restauracja Paco Péreza w Gdańsku

Paco Pérez podczas pracy, fot. Kubi/Google Maps
Paco Pérez podczas pracy, fot. Kubi/Google Maps
Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy polskie specjały mogą jakkolwiek urozmaicić kuchnię śródziemnomorską, w gdańskim Olivia Star macie prawdopodobnie jedyną szansę, by to sprawdzić – to właśnie tam otwarto nową restaurację katalońskiego mistrza, który słynie z tak nietypowych połączeń.

Wszelkie rankingi bywają kością niezgody, tym bardziej że w świecie kulinarnym są co najmniej trzy globalne plebiscyty oceniające największych mistrzów, a każdy z nich stosuje zupełnie inne metody. Nie zmienia to jednak faktu, że w Gdańsku niedawno zameldował się pięciogwiazdkowy szef kuchni Paco Pérez. Jego innowacyjne spojrzenie na rodzimą, śródziemnomorską kuchnię, przysporzyło Katalończykowi wielu fanów. W przeszłości gwiazdki Michelin otrzymywały trzy jego restauracje. Po dwie mają Miramar** z Llançà i barcelońska Enoteca**. To, co szczególnie powinno nas cieszyć, to fakt, że innowacje Péreza zdobywają też uznanie poza jego domem. Piątą gwiazdkę zapewnił mu bowiem lokal o nazwie… 5-Cinto, który mieści się w Berlinie. Czy gdańskie Arco też pójdzie tą drogą?

Za wcześnie na gwiazdki, pomyślmy raczej o możliwościach!

Jedno z dań w menu Arco by Paco Pérez, fot. Kubi/Google Maps
Jedno z dań w menu Arco by Paco Pérez, fot. Kubi/Google Maps

Poza Miramar i Enotecą Paco Pérez prowadzi też trzy inne lokale w swoich rodzinnych stronach, natomiast Arco jest jego trzecią restauracją poza Hiszpanią (obok wspomnianej 5-Cinto jest jeszcze Tast Catala w Manchesterze). To, czym obie te restauracje się wyróżniają, jest niejako rozwinięcie kulinarnej filozofii mistrza. Już w domu Pérez zasłynął innowacyjnym podejściem do kuchni śródziemnomorskiej. Gdy zaczął otwierać kolejne restauracje w Europie, innowacyjność przekształciła się w fuzję katalońskich smaków z regionalnymi składnikami. Może więc nie warto zawracać sobie głowy gwiazdkami, gdy otrzymaliśmy szansę skosztowania wyjątkowych specjałów prosto od jednego z najbardziej utytułowanych szefów kuchni na świecie?

Dlaczego Arco by Paco Pérez powstało w Gdańsku?

Eleganckie wejście do restauracji Arco by Paco Pérez, fot. materiały prasowe
Eleganckie wejście do restauracji Arco by Paco Pérez, fot. materiały prasowe

Nie ma wątpliwości, że każde nowe przedsięwzięcie Paco Péreza to lokal z szansą, by znaleźć się w europejskiej czołówce. Wybór Gdańska jest jednak o tyle ciekawy, że dotychczas polskie restauracje, które zapisały się w świadomości Europejczyków, mieściły się raczej w Warszawie. Szef kuchni tłumaczy, skąd pomysł na Arco w Gdańsku:

Zainspirowało mnie miejsce i jego klimat. Sporą rolę odegrał w tym procesie sam budynek – możliwość oglądania miasta, morza i zalesionych wzgórz z wysokości 33. piętra jest zachwycająca. Ale sam Gdańsk ma również wiele do zaoferowania. To wyjątkowe miejsce, które od razu mnie ujęło.

– Paco Pérez w rozmowie z Łukaszem Stafiejem (portal Trojmiasto.pl)

Mowa o wieżowcu Olivia Star – części Olivia Business Centre przy Alei Grunwaldzkiej w Gdańsku Oliwie. Trzydziestopięciopiętrowy budynek mierzy w sumie 180 metrów, co czyni go jednym z najwyższych wieżowców w Polsce. Na trzydziestym drugim piętrze umiejscowiono taras widokowy, z którego rozpościera się widok na panoramę Gdańska, w tym na tamtejszy port, ale też na całą Zatokę Gdańską, Sopot (w tym słynne molo), port i Klif Orłowski w Gdyni, Półwysep Helski oraz Mierzeję Wiślaną. Restaurację Arco by Paco Pérez usytuowano natomiast jedną kondygnację wyżej.

Po co jechać do Hiszpanii, skoro ona przyjechała do nas!

Paco Pérez (w środku) wraz z najbliższymi współpracownikami – Antonio Arcieri po lewej, Łukasz Cegłowski po prawej, fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl
Paco Pérez (w środku) wraz z najbliższymi współpracownikami – Antonio Arcieri po lewej, Łukasz Cegłowski po prawej, fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Paco Pérez przyznaje, że Arco ma być swego rodzaju mostem łączącym Polskę i jego rodzinną Hiszpanię. Lokalne akcenty w potrawach dodają oczywiście uroku, a przy tym czynią tamtejszą kuchnię wyjątkową. Należy jednak pamiętać, że podstawą jest tu najwyższej klasy kuchnia śródziemnomorska. Komponując menu Arco, Pérez chciał wnieść do życia gości nowe smaki, zapachy i tekstury, które zagwarantują wyjątkowe doświadczenia. To już nie gotowanie, a filozofia karmienia ludzi.

By lokal miał szansę nawiązać walkę z najlepszymi, w Arco zatrudniono zespół aż dwudziestu pięciu utalentowanych kucharzy. Przewodzi im trio: Antonio Arcieri, Łukasz Cegłowski, Rais Esteve. Arcieri to bliski współpracownik Péreza, można opisać go słowami: “z pochodzenia Włoch, z zamiłowania Hiszpan”. Uznany na Pomorzu Cegłowski ma być w Arco jego prawą ręką. Esteve, która z Arcierim współpracuje od dawna, w pełni odpowiada natomiast za wypieki. Zanim jednak najemy się w Arco, naszym oczom sprezentowana zostanie uczta wizualna, ponieważ restauracja zachwyca już od samego progu. Za wystrój, który łączy klimat śródziemnomorski z prostotą i elegancją, odpowiada Tarruella Trenchs Studio.

Inspirowane klimatem śródziemnomorskim, utrzymane w eleganckim, ale niezobowiązującym stylu wnętrza Arco by Paco Pérez, fot. Tarruella Trenchs Studio
Inspirowane klimatem śródziemnomorskim, utrzymane w eleganckim, ale niezobowiązującym stylu wnętrza Arco by Paco Pérez, fot. Tarruella Trenchs Studio
Autor artykułu
More from Damian Halik

Co z pierwszym “człowiekiem kosmosu” SpaceLife Origin?

Kosmos od zawsze fascynuje ludzi, a myśl o jego eksploracji kusi coraz...
Czytaj wiecej