Arse Vase – jak wykorzystać stereotypy w walce z HIV

Arse Vase, fot. Fredrik Andersson
Arse Vase, fot. Fredrik Andersson
Dobroczynność nieraz wymaga kreatywności, o czym przekonuje projekt "Arse Vase" Fredrika Anderssona. Szwedzki artysta postanowił wesprzeć akcję charytatywną organizacji Positive East, wykorzystując do walki z HIV jeden z najstarszych homofobicznych stereotypów.

Fredrik Andersson doskonale wie, że sztuka mówi sama za siebie, a nawet największy hejt można pozytywnie spożytkować. Seria jego rzeźb, zatytułowanych Arse Vase, wywołała niemałe poruszenie, ale jak przekonuje autor – to dobrze. Chodzi bowiem o zwrócenie uwagi na bardzo ważny problem, jakim jest HIV. Młody artysta od lat wspomaga społeczność LGBT, do której sam należy, a fundusze uzyskane ze sprzedaży jego wazonów, trafią do organizacji Positive East.

Positive East to londyńska fundacja, zajmująca się nosicielami HIV. Jej działania obejmują przede wszystkim profilaktykę oraz pomoc osobom, które już poznały “wyrok”. Jako organizacja pożytku publicznego, Positive East stale organizuje różne akcje charytatywne, a jedną z nich wspiera właśnie projekt Arse Vase. Odpowiedzialny za jego powstanie Fredrik Andersson to kształcący się w Londynie grafik – jego dobrowolna pomoc jest więc nieoceniona. Nawet jeśli budzi kontrowersje…

Arse Vase, fot. Fredrik Andersson
Arse Vase, fot. Fredrik Andersson

Arse Vase to nic innego, jak wazony w kształcie tyłków. Potencjalni nabywcy mają do wyboru właściwie każdy możliwy odcień skóry, więc nikt nie powinien czuć się pokrzywdzony. Andersson, który sam otwarcie przyznaje się do homoseksualizmu, postanowił wykorzystać jeden z najstarszych stereotypów, dotyczący jego orientacji. Posiadanie HIV nie jest równoznaczne z homoseksualizmem, ale przesiąknięte nim wazony to idealny lep na hejterów. I taki właśnie był cel młodego Szweda. Nic bowiem nie napędza popularności tak bardzo, jak hejt!

O swej motywacji, Andersson mówi krótko:

“W ostatnich latach zrozumiałem, że jako artysta mam obowiązek dać coś z siebie wspólnocie, do której sam należę. Uznałem, że mój komiks o tematyce LGBT to za mało i tak zrodził się pomysł na Arse Vase”

Serial Arse Vase Anderssona powstała we współpracy z niezależną agencją reklamową Wieden+Kennedy. Wazony zostały wykonane ręcznie w zaledwie stu egzemplarzach. Koszt jednej sztuki to 40 funtów, a cały dochód trafi do wspomnianej już fundacji Positive East. Sprzedaż prowadzona jest za pośrednictwem dedykowanej projektowi strony internetowej.

Arse Vase, fot. Fredrik Andersson
Arse Vase, fot. Fredrik Andersson
Autor artykułu
More from Damian Halik

W Tokio powstanie trzecia restauracja Gucci Osteria

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie nowego salonu marki Gucci w tokijskiej Ginzie....
Czytaj wiecej