Art wood – sztuka wykończenia wnętrz

Elementy drewniane w wykończeniu wnętrz nadal bardzo satysfakcjonują wymagających klientów. Mimo postępu technologicznego i zaawansowania materiałoznawstwa, to ciągle jeden z ulubionych detali, potwierdzających rzemiosło twórców i luksus danego modelu.

Miej oko na detale, szczególnie w ostatnich Lexusach. Nagrody za design to jedno, drugie to wyniki sprzedaży, które mówią same za siebie. O tym, że Japończycy w swoich autach dopieszczają każdy centymetr, pisaliśmy już wielokrotnie, o ich rzemiośle, Mistrzach Takumi czy współpracy ze znakomitymi firmami (m.in. z Yamahą czy audiofilskim Mark Levinson).

W premierowym Lexusie LS, zobaczymy efekty nowych sposobów pracy z okleinami. Wzory są unikalne i łączą naturalne piękno drewna z odważnym designem marki. Inspiracją było drewno Shimamoku, które poddawane specjalnemu procesowi polerowania, daje efekt “stalowego” wykończenia, na wzór topowego modelu fortepianu koncertowego Yamaha.

Drewno do elementów wykończeniowych w Lexusach pozyskiwane jest z drzewa Agathis, pochodzącego z Azji Południowo-Wschodniej. Arkusze forniru są układane w stosy, by te następnie precyzyjnie kroić w celu uzyskania ostatecznego wzoru. Wykonują tą czynność oczywiście najwięksi fachowcy w fabrykach Lexusa – Takumi.

Artystycznie połączono naturalne procesy obróbki z zaawansowanymi technikami krojenia i cięcia laserowego, dostępne są trzy możliwe wykończenia: Art Wood Organic, Art Wood Herringbone i Laser Cut Special Wood. Wzory i kolory słojów w każdej z propozycji są bardzo żywe dzięki kontrastom, do tego wzory w kolejnych egzemplarzach są unikalne  – nie znajdziemy przecież dwóch takich samych kawałków drewna. Tą indywidualność i estetykę doceniają wymagający, przyszli klienci. Detale Art Wood znajdziemy wokół dźwigni zmiany biegów czy klamek drzwi.

Źródło: newsroom.lexus.eu 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Futurystyczny projekt fortepianu Polaka nagrodzony w międzynarodowym konkursie

Projekt Tomasza Miłosza zdobywa wyróżnienie Roland Digital Piano Awards
Czytaj wiecej