Nadchodzi nowa retro konsola. Atari zapowiada powrót!

Atari 2600
Atari 2600
Przedstawiciele Atari potwierdzają: opublikowany w zeszłym tygodniu teaser tajemniczego AtariBox to ich sprawka – trwają prace nad wskrzeszeniem marki kultowych konsol z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

W zeszłym tygodniu internet obiegła plotka, jakoby Atari szykowało się do powrotu. Spekulacje podsycił fakt, że w przededniu rozpoczęcia targów E3 – najważniejszej imprezy branży gamingowej – w sieci pojawił się krótki teaser. Zajawka, zaledwie dwudziestojednosekundowa, ukazująca detale konstrukcji przypominającej kultową konsolę Atari 2600, sygnowana była logiem tejże marki. Wielu internautów podejrzewało jednak, że może to być żart albo nostalgiczna, crowdfundingowa akcja-reanimacja. Dopiero wczoraj spółka oficjalnie potwierdziła, że informacje te są prawdą.

Umieszczony w serwisie YouTube teaser błyskawicznie obiegł świat – jak dotąd wyświetlono go niemal 1,1 miliona razy! Problem w tym, że poza znajomym logo oraz charakterystycznym wykończeniem, przypominającym wspomnianą już konsolę Atari 2600, wypuszczoną na rynek w 1977 roku, nie wiedzieliśmy nic. Filmik odsyłał nas do strony ataribox.com, gdzie… nie było niczego oprócz wspomnianej zajawki oraz możliwości zapisania się do newslettera. Oficjalnie jednak francuska spółka milczała.

Tak, francuska. Trzeba bowiem pamiętać, że burzliwe losy branży gier i niesamowicie szybki rozwój technologiczny w latach dziewięćdziesiątych dla wielu – nawet kultowych marek – okazały się zabójcze. Po serii przejęć Atari ostatecznie zniknęło z rynku w roku 1996. Obecnie pod tą nazwą występuje francuskie Infogrames, które prawa do niej wykupiło piętnaście lat temu. Najwyraźniej producent gier komputerowych ma jednak chrapkę na pieniądze hipsterów, którzy z pewnością ucieszą się na wieść o kolejnej retro konsoli.

O AtariBox wiadomo niewiele. Można by w ciemno założyć, że będzie to kolejny odgrzewany kotlet, jednak CEO firmy stwierdził ostatnio:

Wracamy do branży! AtariBox będzie zupełnie nowym produktem, nad którym pracujemy od lat

Szczegóły poznamy najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku – prezentację AtariBox zapowiedziano na 1 lutego.  Frédéric Chesnais (CEO Atari) twierdzi, że firma ma odpowiednią technologię, by zdobyć rynek. Ciężko jednak uwierzyć, by Atari pracowało nad konkurencją dla Playstation czy Xboxa.

Jak na razie fani retro rozrywki mogą cieszyć się Atari Flashback 8 Gold, zaprezentowanym podczas ostatnich targów E3. Wbudowane w jej pamięci 120 klasycznych gier na głowę bije zarówno wypuszczone w zeszłym roku NES Classic Edition (30 gier), jak i nowiutkie Sega Genesis Flashback (85 gier).

Atari Flashback 8 Gold
Atari Flashback 8 Gold
Autor artykułu
More from Damian Halik

2. sezon “Umbrella Academy” – z apokalipsą im do twarzy [Recenzja]

Osoby, które znają Akademię Umbrella czy to z komiksów, czy z zeszłorocznej...
Czytaj wiecej