Konsolę do gier firmy Atari pokochają „dłubacze”

Ataribox
Ataribox
Firma Atari podzieliła się garścią informacji na temat jej nowej konsoli do gier, która za „jakiś czas” ma pojawić się w sklepach. Szczegółów nadal nie znamy, ale wygląda na to, że Ataribox będzie w pełni otwartą platformą.

W dzisiejszych czasach nie pamiętamy już jak to jest dłubać przy komputerze czy konsoli do gier, by coś działało tak, jak chcemy. Czy to Mac, Surface, Xbox, PlayStation czy dowolne inne urządzenie: one po prostu działają. Nie pozwalają na zbyt wielkie dostosowywanie ich pod nasze potrzeby, ale działają. Ataribox ma oferować nam coś więcej od „po prostu działa”.

Konsola ta będzie wykorzystywać sprzęt firmy AMD. To oznacza, że główny procesor konsoli będzie pochodził od tego producenta i ma być „specjalnie zaprojektowany na potrzeby Ataribox”. Urządzenie będzie też posiadało układ graficzny AMD Radeon. Z usług firmy AMD korzystają również producenci Xboxa i PlayStation. Dużo ciekawsze jest oprogramowanie konsoli.

Ataribox wykorzysta system Linux i pozwoli na jego modyfikacje.

Ataribox

Innymi słowy, jak za starych czasów, będziemy mogli dowolnie modyfikować nasz sprzęt i oprogramowanie, jeżeli poczujemy taką potrzebę. Ataribox nie będzie zamkniętą platformą, choć oczywiście dopóki niczego nie będziemy się dotykać, dopóty wszystko będzie działać tak, jak producent sobie to wymyślił.

Jak informuje Atari, będziemy mogli instalować dowolne aplikacje a nawet mieć – na życzenie – pełne dostęp do systemu operacyjnego. Nie będzie też żadnych limitów i ograniczeń w przypadku instalowania gier i programów: dopóki są zgodne ze sprzętem i jego architekturą, dopóty możemy robić co nam się żywnie podoba.

Konsola będzie sprzedawana z „setkami klasycznych gier Atari” a także „kilkoma zupełnie nowymi”. Niestety, data premiery urządzenia nadal nie jest znana. Producent sugeruje, że rozpoczęcie sprzedaży już w najbliższą wiosnę jest „całkiem prawdopodobne”, a Ataribox ma kosztować około 270 dolarów.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Wypasiony telefon za pół ceny? Nokia zaskakuje nas coraz przyjemniej

Żyjemy w dziwnych czasach, w których za sztandarowy telefon czołowego producenta należy...
Czytaj wiecej