Wyjątkowe zdjęcia Audrey Hepburn w londyńskiej Proud Galleries

Audrey Hepburn promująca markę Givenchy na łamach magazynu "Glamour" (1955), fot. Norman Parkinson
Audrey Hepburn promująca markę Givenchy na łamach magazynu "Glamour" (1955), fot. Norman Parkinson
Jedna z największych gwiazd Złotej Ery Hollywood, ikona stylu i zjawiskowa piękność, która zapisała się w historii filmu kilkoma głośnymi rolami przełomu lat 50. i 60., wciąż zachwyca. Dwadzieścia pięć lat po śmierci aktorki londyńska Proud Galleries postanowiła w ramach wystawy "Audrey Hepburn: Beyond the Screen" przybliżyć światu jej rzadkie zdjęcia, autorstwa mistrzów fotografii tamtych lat.

Londyn po raz kolejny jawi się jako miasto prężnie działających galerii, raj dla osób kochających sztukę. Tym razem szczególnie dużo powodów do zadowolenia mają miłośnicy klasycznych filmów, ponieważ najnowszą ekspozycję w Proud Galleries poświęcono Audrey Hepburn. Założona przed dwudziestoma laty przez Alexa Prouda galeria to jeden z liderów europejskiego rynku fotograficznego, mający w swych zbiorach wiele wyjątkowych eksponatów. Nie inaczej będzie w przypadku wystawy “Audrey Hepburn: Beyond the Screen”, podczas której zaprezentowane zostaną prace wybitnych fotografików XX wieku.

Audrey Hepburn na planie filmu "Sabrina", zdjęcie dla magazynu "LIFE" (1953), fot. Mark Shaw
Audrey Hepburn na planie filmu “Sabrina”, zdjęcie dla magazynu “LIFE” (1953), fot. Mark Shaw

Zestawienie wizerunku filmowej ikony, jaką bez wątpienia jest Audrey Hepburn, z kunsztem topowych artystów fotografii lat 50. i 60. to niebywała gratka dla kolekcjonerów. Każde ze zdjęć jest wyjątkowym, rzadko spotykanym okazem, przybliżającym styl danego fotografa, dla którego obecność gwiazdy “Śniadania u Tiffany’ego” zdaje się jedynie wisienką na torcie. Wśród autorów znajdziemy: Terry’ego O’Neilla, Normana Parkinsona, Boba Willoughby’ego, Evę Sereny, Marka Shawa i Douglasa Kirklanda.

Audrey Hepburn podczas sesji dla magazynu "LIFE" (1954), fot. Mark Shaw
Audrey Hepburn we własnym domu podczas sesji dla magazynu “LIFE” (1954), fot. Mark Shaw

Każdy z zaprezentowanych portretów bazuje oczywiście na uroku rozpoznawalnego na całym świecie oblicza aktorki. Ich perspektywa jest jednak zasługą samych autorów, wyraźnie odcinających się od siebie. Zobaczymy więc młodziutką, wschodzącą gwiazdę okiem Willoughby’ego czy O’Neilla, ale też ikonę stylu z sesji modowych Parkinsona i Kirklanda. Nie zabraknie także fotografii rodem z kultowego magazynu “LIFE” od Shawa i dystyngowanych ujęć Sereny z różnych etapów życia Hepburn. Cała wystawa składa się bowiem na ukazane w formie portretów życie i karierę ikony współczesnej popkultury.

Wystawa “Audrey Hepburn: Beyond the Screen” to wyjątkowa okazja, by zobaczyć narodziny gwiazdy. Większość ze zgromadzonych przez Proud Galleries fotografii pochodzi bowiem z początkowego etapu jej kariery. Urokliwa, delikatna i zachwycająca wyczuciem stylu aktorka ujęta została zarówno na zdjęciach pozowanych, jak i uchwyconych na planach filmowych. Wernisaż zaplanowano na 17 sierpnia, a ekspozycję będzie można oglądać do 30 września 2018. Każdy z portretów Audrey Hepburn można też nabyć na własność, a ceny wahają się od 650 do 3450 funtów. Więcej na ten temat dowiecie się na oficjalnej stronie galerii.

Audrey Hepburn wsiadająca do samochodu (1953), fot. Bob Willoughby
Audrey Hepburn wsiadająca do samochodu w studiu Paramount (1953), fot. Bob Willoughby
Audrey Hepburn z gołębiem (1966), fot. Terry O’Neill
Audrey Hepburn z gołębiem (1966), fot. Terry O’Neill
Autor artykułu
More from Damian Halik

Pete Mauney uchwycił nocne piękno szlaków lotniczych

Łącząc rozwijaną od najmłodszych lat pasję do fotografii i zainteresowanie planespottingiem Pete...
Czytaj wiecej