On the Shoulders of Giants – wyjątkowo genialna aukcja

Stephen Hawking w serialu "Simpsonowie" (1. odcinek 22. sezonu), fot. Fox Broadcasting Company
Stephen Hawking w serialu "Simpsonowie" (1. odcinek 22. sezonu), fot. Fox Broadcasting Company
Nie możemy zagwarantować, że przedmioty z aukcji "On the Shoulders of Giants: Newton, Darwin, Einstein, Hawking" pomogą wam zrozumieć fizykę kwantową, ale możliwość posiadania oryginalnych prac naukowych oraz pamiątek po największych umysłach wszech czasów z pewnością niejednego zmotywuje do zgłębienia tej tematyki. Zainteresowani muszą się pospieszyć!

W ostatnich miesiącach kolekcjonerzy wyraźnie szaleją na rynku, który – zdawałoby się – nie lub rozgłosu, co rusz bijąc kolejne aukcyjne rekordy. Nie każda licytacja musi jednak mierzyć w milionowe kwoty, nawet jeśli oferuje ogrom ciekawych przedmiotów. Dowód? Gdzieś pośród najdroższych alkoholi, prac Banksy’ego czy kobiecej sztuki nowoczesnej znalazło się miejsce dla najwybitniejszych naukowców wszech czasów! Wydarzenie zatytułowane On the Shoulders of Giants: Newton, Darwin, Einstein, Hawking zorganizował londyński oddział domu aukcyjnego Christie’s. Jak sama nazwa wskazuje, pod młotek pójdą rzeczy należące do Isaaca Newtona, Charlesa Darwina, Alberta Einsteina oraz Stephena Hawkinga. Co ciekawe, największym zainteresowaniem najprawdopodobniej będą cieszyć się pamiątki po tym ostatnim.

Notatki Newtona wystawione na aukcję On the Shoulders of Giants, fot. Christie's
Notatki Newtona wystawione na aukcję On the Shoulders of Giants, fot. Christie’s

On the Shoulders of Giants: Newton, Darwin, Einstein, Hawking nie będzie wielką aukcją. Wystawiono tylko pięćdziesiąt dwa przedmioty, a ich łączną wartość szacowana jest na niewiele ponad pół miliona funtów. Przykładowo: to połowa kwoty, za jaką wylicytowano ostatnio “Dziewczynkę z balonikiem” Banksy’ego (i zaledwie 1/4 wartości obrazu po autodestrukcji). Tam, gdzie inni widzą mniej interesujące wydarzenie, kolekcjonerzy zapewne upatrują jednak szansy na okazjonalne zakupy wartościowych okazów! Znajdziemy wśród nich między innymi wyceniane na 100 000 £ notatki Newtona dotyczące alchemii (datowane na lata 70. XVII wieku). Najstarszy licytowany w ramach On the Shoulders of Giants przedmiot nie jest jednak najdroższym. To miano najprawdopodobniej przypadnie bowiem podpisanej przez Stephena Hawkinga dysertacji z 1965 roku (wycena: 100-150 000 £). Najtańsze licytacje natomiast nie przekroczą najpewniej kilkuset funtów.

Genialna ikona popkultury

Ogółem to właśnie zmarły w marcu tego roku geniusz może nakręcić wynik aukcji w Christie’s. W ramach On the Shoulders of Giants będzie można nabyć wiele należących do niego przedmiotów. Pierwszy wózek elektryczny, liczne prace naukowe, kopię “Krótkiej historii czasu” z odciskiem palca autora. A że po części był on także ikoną popkultury, nie obyło się bez scenariusza do pierwszego odcinka 22. sezonu “Simpsonów”, w którym Hawking… rapował. Pełną ofertę On the Shoulders of Giants dom aukcyjny Christie’s udostępnił na swojej stronie internetowej.

Nagrody i wyróżnienia Stephena Hawkinga wystawione na aukcję On the Shoulders of Giants, fot. Christie's
Nagrody i wyróżnienia Stephena Hawkinga wystawione na aukcję On the Shoulders of Giants, fot. Christie’s

Aukcja On the Shoulders of Giants: Newton, Darwin, Einstein, Hawking rusza 31 października o 15:00 (czasu polskiego) i potrwa do 8 listopada. Pod młotek pójdą pięćdziesiąt dwa przedmioty, których oczekiwana wartość waha się od 150 do 150 000 funtów. Każdy z nich można też obejrzeć (do 7 listopada) w londyńskiej siedzibie domu Christie’s przy 8 King Street (St. James’s, London SW1Y 6QT). Poza standardową licytacją pamiątek nie obędzie się bez wątku charytatywnego. Zyski ze sprzedaży fotela, którym Stephen Hawking poruszał się od 1988 do połowy lat 90., zostaną przekazane na konto fundacji jego imienia oraz do Motor Neurone Disease Association. Więcej informacji na temat On the Shoulders of Giants: Newton, Darwin, Einstein, Hawking znajdziecie tutaj.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Nadchodzi nowa retro konsola. Atari zapowiada powrót!

Przedstawiciele Atari potwierdzają: opublikowany w zeszłym tygodniu teaser tajemniczego AtariBox to ich...
Czytaj wiecej