Klasyki motoryzacji pod młotek

Rynek pojazdów zabytkowych w Polsce rozwija się z roku na rok. Do naszego kraju dotarły również aukcje pojazdów klasycznych. Pierwsza tegoroczna impreza organizowana przed dom aukcyjny Ardor odbędzie się już w tę sobotę.

Rynek pojazdów zabytkowych w Polsce rozwija się z roku na rok. Do naszego kraju dotarły również aukcje pojazdów zabytkowych. Pierwsza tegoroczna impreza organizowana przed dom aukcyjny Ardor odbędzie się w najbliższą sobotę.

Z racji izolacji naszego kraju przez wiele lat PRLu rynek aut zabytkowych mocno odstaje od tego co możemy obserwować na zachodzie. Trzeba jednak przyznać, że gonimy mocno inne kraje europejskie. Potwierdza to ilość zlotów, rajdów aut klasycznych czy targi i wystawy poświęcone tej branży. Coraz więcej osób dostrzega również w leciwych autach nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu i hobby, ale też inwestycję, zazwyczaj z pewnym zyskiem. Z tego powodu nie dziwi fakt, że i u nas, wzorem innych krajów zaczęto organizować aukcje klasycznych wozów.

Ferrari GTB Turbo. Zdj. Ardor Auctions

W tym celu powstał dom aukcyjny Ardor Auctions, który zajmuje się sprzedażą zabytkowych aut. W 2016 roku firma zaplanowała dwie imprezy, pierwsza odbędzie się już w ten weekend w podwarszawskim pałacu Rozalin. Pod młotek pójdzie niespełna dwadzieścia wozów dobranych w.g specjalnego klucza. Ze względu na rosnące zainteresowanie inwestorów będą to wyłącznie auta sportowe i kabriolety. Wszystkie o wysokim stopniu oryginalności, dopieszczone do granic możliwości po renowacjach przeprowadzonych na najwyższym poziomie.

Porsche 911 typ 993 Zdj. Ardor Auctions

Wśród oferowanych do sprzedaży samochodów znajdziemy m.in. pięć egzemplarzy Porsche, Jaguara, Alfę Romeo, dwa Mercedesy, dwa Ferrari. Na szczególną uwagę zasługuje na przykład zielone Porsche 911 Carrera (typ 933). To ostatnia generacja tego kultowego modelu z silnikiem chłodzonym powietrzem, ponadto auto posiada rzadko spotykaną skrzynię automatyczną, pakiet aerodynamiczny Aero Kit 2 oraz znikomy przebieg ok 80 tys. kilometrów.

Fiat 125 Samantha Vignale. Zdj. Ardor Auctions

Będzie można również zakupić rzadkiego Fiata 125 Samantha. Wóz wyprodukowany w zaledwie 100 egzemplarzach przez Vignale ma wspólne korzenie ze znanym nam Polskim fiatem 125p. Egzemplarz który zostanie wystawiony jest jednym z lepiej zachowanych aut tego typu. Nie był nigdy remontowany, a karoseria, lakier i elementy mechaniczne są w olbrzymiej części oryginalne (łącznie z kołem zapasowych i zestawem narzędzi). Resztę samochodów można sprawdzić na stronie domu aukcyjnego Ardor.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

“Królowie Strzelców” – o historii i polityce przez pryzmat piłki

Niegdyś na czas Igrzysk Olimpijskich wstrzymywano wojny. Setki lat później niejednokrotnie sport...
Czytaj wiecej