Aurora Station kolejnym luksusowym hotelem na orbicie

Grafika koncepcyjna przestawiająca hotel Aurora Station na orbicie okołoziemskiej, fot. Orion Span
Grafika koncepcyjna przestawiająca hotel Aurora Station na orbicie okołoziemskiej, fot. Orion Span
Wygląda na to, że kosmiczna turystyka na dobre zadomowiła się w Dolinie Krzemowej. Kolejna firma planuje dołączyć do pozaziemskich igrzysk, lecz stworzony przez Orion Span luksusowy hotel Aurora Station w pewnym sensie może zapoczątkować zupełnie nową dyscyplinę w ramach tych zmagań.

Należałoby zacząć od tego, jak sytuacja projektu firmy Orion Span układa się na osi czasu. W tytule nazywam Aurora Station “kolejnym luksusowym hotelem na orbicie”, lecz tak naprawdę będzie on pierwszą tego typu konstrukcją. Nie jest jednak pierwszym pomysłem! Niedawno pisałem o podobnych planach Rosjan, którzy zamierzają otworzyć orbitalny hotel na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Warunek? Amerykanie muszą w końcu określić się co do przyszłości ISS. Jak na razie rozważają przedłużenie finansowania projektu do 2028 roku, ale jeśli tego nie zrobią, Rosjanie będą mogli wkroczyć do akcji już w roku 2021. Zważywszy na to, że w kosmicznym wyścigu wszyscy myślą przede wszystkim o rozwoju rakiet, można było przypuszczać, że będzie to pierwszy tego typu przybytek. Tu jednak pojawia się amerykański start-up Orion Span i jego rewolucyjny hotel Aurora Station.

Grafika koncepcyjna przestawiająca pojedynczy moduł hotelu Aurora Station na orbicie okołoziemskiej, fot. Orion Span
Grafika koncepcyjna przestawiająca pojedynczy moduł hotelu Aurora Station na orbicie okołoziemskiej, fot. Orion Span

Dlaczego rewolucyjny? Przede wszystkim dlatego, że Orion Span może okazać się dla kosmicznej turystyki tym samym, czym SpaceX dla kosmicznego transportu. Jak dotąd, niewielu cywili miało okazję gościć w przestrzeni kosmicznej, a każdy z nich słono za ten przywilej zapłacił. Rosyjski projekt także do najtańszych nie należał – dwutygodniowy pobyt na ISS planowali oni wycenić na 40 milionów dolarów (60, jeśli gość zażyczyłby sobie także spaceru w przestrzeni kosmicznej). Tymczasem za rezerwację miejsca na Aurora Station zapłacimy 80 000 $, a jedna noc będzie nas kosztować 792 000 dolarów. Za dwunastodniową wycieczkę zapłacimy więc niespełna 10 milionów!

Twórcą Orion Span jest Frank Bunger. Absolwent Uniwersytetu Berkeley działa w Dolinie Krzemowej od maja 2017, ale oficjalnie o projekcie Aurora Station poinformował opinię publiczną dopiero w marcu 2018. Bunger jest święcie przekonany, że jego firma umieści na orbicie okołoziemskiej pierwszy luksusowy hotel, ale czym właściwie jest luksus w takich warunkach? Pojedyncza kapsuła Aurora Station będzie mieć 13,3 metra długości i po 4,3 metra szerokości oraz wysokości. Oczywiście wewnątrz umieszczone zostanie wiele elementów, które poprawią komfort gości. Trudno jednak mówić o rzeczywistym luksusie, kiedy siedzi się w czymś na kształt prywatnej kabiny w samolocie pasażerskim. Widok zza okna wszystko jednak rekompensuje.

Grafika koncepcyjna przestawiająca przekrój pojedynczego modułu hotelu Aurora Station na orbicie okołoziemskiej, fot. Orion Span
Grafika koncepcyjna przestawiająca przekrój pojedynczego modułu hotelu Aurora Station na orbicie okołoziemskiej, fot. Orion Span

Jeśli już rozpoczęliście przeliczanie oszczędności, muszę was nieco przyhamować. Aurora Station jak na razie jest jedynie projektem koncepcyjnym, a Orion Span daje sobie na jego ukończenie zaledwie trzy lata. Tak napięty harmonogram zawsze budzi wątpliwości, dlatego też lepiej wstrzymać się z planowaniem urlopu na orbicie okołoziemskiej przynajmniej do roku 2021. Jeśli Frank Bunger rzeczywiście umieści wówczas swój luksusowy hotel w przestrzeni kosmicznej, pierwsi goście zawitają w jego “skromnych progach” już w roku 2022. Do tego czasu projekt należy jednak traktować jako ciekawostkę, której realizacja może wydłużyć się o kilka lat.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Spider-Man (na razie) opuszcza filmy Marvela

Wielcy bohaterowie i jeszcze większe korporacje, stojące za nimi, znaleźli się w...
Czytaj wiecej