“Autor Bestsellerów” – serial nietelewizyjny

Mówisz serial – myślisz telewizja, a tu niespodzianka. ,,Autor bestsellerów" Marcina Ciszewskiego okazał się słuchowiskiem. Czy taka forma przyjmie się w Polsce?

Storytel, który jest wydawcą serialu ,,Autor Bestsellerów” przed premierą pozostawał w cieniu. Powstała strona internetowa, pojawiły się nawet zdjęcia z planu. Jak się potem okazało wyłącznie z planu zajawki serialu. W roli głównej – Cezary Pazura, autor scenariusza – Marcin Ciszewski, świetny autor znany głównie z powieści kryminalnych oraz political i historical-fiction. Wszystko wyglądało na to, że na plac boju wchodzi kolejna platforma VOD z nową, polską produkcją serialową, która może zamieszać na rynku. Przyznaję – sam się na tę narrację nabrałem. Tymczasem okazało się, że ,,Autor Bestsellerów” to serial – słuchowisko – coś, czego w sumie u nas w kraju jeszcze się nie spotykało. Owszem od lat znane były słuchowiska radiowe, czy powieści w odcinkach. Ale żeby ktoś napisał powieść specjalnie pod aplikację z audiobookami?

Marcin Ciszewski “Autorem Bestsellerów” wkracza na nowy grunt. Zdj. Cezary Piwowarski, źródło: wikimedia commons

Zrobił to właśnie Marcin Ciszewski i, co ciekawe, odszedł od nurtu, w którym się głównie poruszał. Debiutował doskonałym i świeżym, jak na tamte lata, www.1939.com.pl o współczesnym batalionie Wojska Polskiego, który dostał szansę poprawienia historii we wrześniu 1939 roku. W bardzo ciekawy sposób pociągnął tę serię przez kolejne powieści, żonglując bohaterami i miejscami. Doskonale czuł się w political fiction – pisząc tzw. „Serię meteorologiczną”, w końcu popełnił również cykl Kruger.Opisuje początki wolnej Polski w ok. 1918 roku przez pryzmat kryminału i powieści politycznej. Tym razem okazuje się, że na potrzeby Storytel dołączył do swoje portfolio powieść obyczajową.

 

Jerzy Grobicki jest rozchwytywanym pisarzem – twórcą piszącym książki może nie dla wybitnie inteligentnego czytelnika, ale dostarczające rozrywki masom. Kasa płynie szerokim strumieniem. Grobicki staje się playboyem – bywa gdzie trzeba, sypia z najpiękniejszymi kobietami, zostawia żonę i czwórkę dzieci. Tymczasem okazuje się, że musi się poddać operacji która może zakończyć jego bytność na tym łez padole. Nagle dochodzi do niego, że tak naprawdę w swoim życiu nie był szczęśliwy i próbuje to wszystko odkręcić. Niby historia jakich wiele, jednak pojawiają się opinię, że ,,Autor Bestsellerów” to ,,Californication” przeniesione na polski grunt. To ciekawa opowieść o miłości ze światem celebrytów, pięknych i łatwych kobiet oraz luksusu w tle. Czy Marcin Ciszewski stanął na wysokości zadania i czy taki format przyjmie się w Polsce? Możecie to bez problemu sprawdzić – Storytel oferuje 30-dniowy okres próbny za darmo. Mnie pozostaje czekać na to, aż ,,Autor Bestsellerów” pojawi się na papierze – nie znoszę audiobooków…

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Milionerzy: Jeremy Clarkson w nowej roli

Jak widać klasyczna telewizja nie może się obejść bez Jeremy'ego Clarksona. Znany...
Czytaj wiecej