Tygodnik "Polityka" niedawno świętował trzydziestolecie istnienia swoich Paszportów – prestiżowej nagrody przyznawanej za znaczące osiągnięcia polskiej kultury.
Czytaj artykuł
Każdy, kto śledzi trendy mediów społecznościowych, zapewne dostrzegł narodziny zeszłorocznego fenomenu, nazwanego quiet quitting. Okazuje się, że w wywołującym kontrowersje haśle wcale nie ma nic szokującego.
Czytaj artykuł
Iggy Pop powraca z kolejną płytą. Znów nie jest rewelacyjnie, ale za to tym razem udało mu się popełnić zbiór zręcznych, satysfakcjonujących melodii.
Czytaj artykuł
Andrew Tate jest postacią, która od jakiegoś czasu nie schodzi z ust amerykańskiej opinii publicznej. Dość interesujące jest to, że skrajnie mizoginistyczny influencer upodobał sobie konkretną metaforę usprawiedliwiającą antykobiece poglądy....
Czytaj artykuł
Koniec roku oznacza jedno: wysyp podsumowań. Topowe portale przygotowują listy topowych filmów, książek, płyt i seriali. Wszyscy sprawdzimy chociaż część z tych list, ale czy rzeczywiście coś wartościowego z nich wyniesiemy?
Czytaj artykuł
Chrystus jest postacią, którą kultura masowa przez lata traktowała w dość konserwatywny sposób. Dopiero rozwój awangardy pozwolił twórcom na swobodniejsze podejście do ikony Nowego Testamentu.
Czytaj artykuł
W 2017 roku grupa IDLES wydała album "Brutalism". Kultowy już dziś krążek doczekał się właśnie reedycji. To znakomita okazja, by przypomnieć sobie, dlaczego Brytyjczycy zawojowali światowy rynek swoim specyficznym podejściem do punk-rocka.
Czytaj artykuł
Werner Herzog to jeden z najsłynniejszych współczesnych reżyserów. To twórca przede wszystkim kochający powracać do motywu pojedynku człowieka z naturą.
Czytaj artykuł
Gdybyśmy zapytali polskich widzów o ich typ na najistotniejszy film amerykański, na pewno otrzymalibyśmy szereg różnorodnych opinii. Całkiem możliwe, że wśród wszystkich pozycji filmografii Spielberga, Scorsesego czy Camerona zabrakłoby jednego...
Czytaj artykuł
The Cure, czyli zespół ikoniczny dla właściwie wszystkich najważniejszych prądów muzycznych lat osiemdziesiątych (od post-punku po indie pop), właśnie uraczył swoich fanów nowym wydaniem płyty "Wish", która miała premierę dokładnie trzydzieści lat...
Czytaj artykuł
Aferę e-mailową w szeregach Sii Polska obserwuje cały polski internet. Warto się do tej obserwacji przyłączyć, choćby po to, by dokładnie przyjrzeć się widowiskowemu upadkowi korporacyjnego mitu.
Czytaj artykuł
Do filozofii absurdyzmu, którą przypisujemy w dużej mierze myśli Alberta Camusa, nie należy podchodzić jedynie historycznie. To egzystencjalna refleksja, która jest niezwykle aktualna również współcześnie.
Czytaj artykuł
Monika Brodka prezentuje nam swoją najnowszą EP-kę. Jest to projekt żałobny, opłakujący nieudane wizje znajdujące się na jej poprzednich, jeszcze długogrających dokonaniach.
Czytaj artykuł
Opus magnum Davida Fostera Wallace'a wreszcie zawitało do Polski i jest to wizyta z jednej strony interesująca, a z drugiej problematyczna.
Czytaj artykuł
Marsz Niepodległości, choć realnie wpływa na polskie życie społeczno-polityczne, jest przede wszystkim napędzany podskórną (i niebezpieczną) ideologiczną ironią.
Czytaj artykuł
Dawid Podsiadło powraca z nowym albumem, którego największą wartością jest chyba to, że zupełnie przez przypadek diagnozuje najistotniejsze problemy obecnej dekady.
Czytaj artykuł
3×8 – 8 godzin pracy, 8 godzin wypoczynku, 8 godzin snu. Oto utopijny balans, który nasza kultura już dawno uczyniła naturalnym i odpornym na krytykę.
Czytaj artykuł
Znany z legend i kina grozy wilkołak archetypicznie kojarzy nam się raczej z osobliwością, czymś nieludzkim. Tymczasem okazuje się, że jest w nim więcej człowieczeństwa, niż mogłoby się wydawać.
Czytaj artykuł
Albumowy debiut Shygirl jest materiałem nieinteresującym artystycznie, natomiast jednocześnie interesującym kulturowo. "Nymph" zmusza bowiem do zadania sobie kilku istotnych pytań zahaczających o kondycję dzisiejszej muzyki popularnej.
Czytaj artykuł
Haiku to forma japońskiej poezji, której sięgająca setek lat tradycja nie daje się sprowadzić do ciasnego, historycznego kontekstu. To środek artystycznego wyrazu o wciąż wyjątkowo aktualnym charakterze.
Czytaj artykuł