Avro Lancaster będzie miał swój pomnik.

Avro Lancaster Pomnik
Naturalniej wielkości bombowiec stanie na postumencie przy autostradzie A46 w brytyjskim Lincolnshire. Pomnikowy Lancaster ma być hołdem dla dziesiątek tysięcy lotników z dywizjonów bombowych.

Bombowiec do zadań specjalnych

Avro Lancaster jest zaliczany do najlepszych bombowców i najlepszych samolotów Drugiej Wojny Światowej w ogóle. Powstał jako rozwinięcie niezbyt udanego Avro Manchester i z miejsca zaskarbił sobie sympatię lotników. Był przyjemny w pilotażu, trwały zwrotny. W porównaniu do konkurencyjnego Handley Page Halifaxa mógł przenosić większy ładunek bomb przy porównywalnej mocy silników. To z jego pokładu zrzucono 41 bomb o dźwięcznej nazwie Grand Slam, które były najcięższymi bombami lotniczymi Drugiej Wojny. Jedna ważyła 20 tysięcy funtów (niemal 10 ton) i mógł ją przenieść wyłącznie specjalnie przystosowano do tego Lancaster.

Avro Lancaster Pomnik
Taki widok mają mieć podróżujący autostradą między Newark on Trent a Lincoln.

Podniebna legenda

Używano ich również do słynnej akcji niszczenia zapór w niemieckim zagłębiu Ruhry wyposażając w specjalne „bomby skaczące”. Na niebo wzniosło się ponad 7 tysięcy Lancasterów, odbyły podczas wojny 156 tysięcy misji bojowych posyłając na nieprzyjaciela ponad 600 tysięcy ton ładunków wybuchowych. W służbie pozostawały jeszcze 18 lat po wojnie (najdłużej w Kanadzie). Latali na nich również Polacy w 300 dywizjonie Ziemi Mazowieckiej. Obecnie Lancaster jest wielbiony przez miłośników lotnictwa. Za swój udział w pokonaniu państw osi, ale i zapierający dech w płucach wygląd i prezencję na niebie. Każdy przelot z niewielu sprawnych dziś egzemplarzy zbiera szeroką publiczność.

Avro Lancaster Pomnik
Polski Lancaster podczas nalotu na rafinerię w Bremie w marciu 1945 roku.

Uhonorowanie

To właśnie Lancaster ma uhonorować wszystkich brytyjskich lotników z dywizjonów bombowych, stojących niejako w cieniu swych kolegów latających na samolotach myśliwskich. Uczcić ich chce fundacja The Bomber County Gateway Trust, stawiając przy autostradzie na granicy hrabstw Linconshire oraz Nothingamshire naturalnej wielkości postument bombowca. Ma on przedstawiać Lancastera robiącego zwrot przy podchodzeniu do lądowania. Ze względu na słuszne rozmiary brytyjskiego bombowca postument również ma być okazały. Ażurowy postument mierzący 15 metrów ma spowodować, że Lancaster widziany z poziomu drogi znajdzie się ponad horyzontem i będzie sprawiał wrażenie lecącego. Cała instalacja ma z okładem przekroczyć 20 metrów.

Na świecie pozostały jedynie dwa Lancastery zdolne do lotu. Każdy ich pokaz zbiera olbrzymią publiczność.

Sam bombowiec będzie wykonany z blachy stalowej tworząc ażurową konstrukcję. Do ukończenia projektu potrzeba 150 tysięcy funtów, do tej pory udało się już uzbierać 140 tysięcy, które przeznaczono na prace projektowe i budowę fundamentu. Oprócz tego niektóre firmy oferują swoje usługi lub produkty. Przy odrobinie szczęścia Lancaster może stanąć na cokole już przyszłym roku. Więcej na temat akcji oraz zbiórki znajdziecie pod tym adresem:
http://www.bombergatewaytrust.co.uk/

Zdjęcia:
The Bomber County Gateway Trust, Imperial War Museum

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Dziesiąta Chyłka w księgarniach, druga… w telewizji.

Choć Remigiusz Mróz zarzekał się, że musi odpocząć od pani mecenas, to...
Czytaj wiecej