Badaj się biegaczu!

Badaj się biegaczu!; Na zdjęciu - Henryk Szost
Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wspólnie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki przeprowadził badania na temat popularności biegania jako aktywności fizycznej w Polsce. Wyniki okazały się bardzo optymistyczne, bowiem prawie 22 % Polaków regularnie uprawia jogging. Ruch ma istotny wpływ na nasze zdrowie, a nawet długość życia! Warto jednak kontrolować swój organizm i regularnie poddawać się badaniom lekarskim.

Dzięki specjalistycznym badaniom krwi możesz uzyskać dokładne informacje na temat twojego stanu zdrowia. Krew pozwala monitorować twoje postępy treningowe i wskazywać na ewentualne choroby spowodowane dużymi obciążeniami treningowymi. Wśród biegaczy można spotkać osoby szczególnie narażone na pojawienie się anemii oraz całej rzeszy innych schorzeń.

Badanie krwi to podstawowy miernik stanu zdrowia i wskaźnik choroby.

Jednym z najważniejszych parametrów jest poziom czerwonych krwinek, hemoglobiny oraz hematokrytu we krwi. Niedokrwistość jest jednym z najczęściej występujących schorzeń wywołanych niedoborami pokarmowymi. Anemia pojawia się w przypadku, gdy organizm traci zbyt wiele czerwonych krwinek  lub gdy nie nadąża z ich produkcją.

Głównymi przyczynami niedoboru żelaza jest dieta uboga w produkty wyżej wspomnianego pierwiastka lub niedostateczne wchłanianie.

Badaj się biegaczu! Na zdjęciu - Henryk Szost
Badaj się biegaczu! Na zdjęciu – Henryk Szost

Kolejnym czynnikiem mogą być bardzo duże obciążenia treningowe, które bezpośrednio wpływają na zjawisko mechanicznej anemii hemolitycznej. W trakcie biegu biegacz odbija się od podłoża generując bardzo dużą siłę. Uderzając stopami o ziemię przyczynia się do powstawania mikrourazów w stawach oraz tkankach miękkich. Niestety doprowadza to do niszczenia erytrocytów we krwi.

Zawroty głowy, trudności w koncentracji, utrata sił to niektóre oznaki niedoboru żelaza.

Do bardziej poważnych objawów klinicznych zaliczamy: bladość błon śluzowych oczu, zaczerwienienie jamy ustnej, zanik brodawek w centralnej części języka, prążkowane paznokcie, suchość skóry oraz wypadanie włosów.

Na wchłanianie żelaza ma wpływ bardzo wiele czynników. Między innymi jest to ilość dostarczona z pożywieniem, budowa i połączenie z innymi substancjami oraz intensywność i objętość treningowa. Warto zaznaczyć, iż cenniejsze jest żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych – głównie ze względu na większą jego przyswajalność wynoszącą od 20 do 40%. Produkty bogate w żelazo powinno spożywać się kilka razy dziennie w połączeniu z pierwiastkami zwiększającymi jego wchłanialność. Świetnie sprawdzi się tutaj witamina C.

Jeżeli chodzi o obciążenia treningowe, warto przeanalizować dotychczasową aktywność fizyczną. Niewątpliwie badania krwi pomogą w uniknięciu nadmiernego przetrenowania, które może doprowadzić do nieodwracalnych skutków. Mądrze przemyślany plan i dobrze dostosowana do niego dieta z pewnością zmniejszą ryzyko wystąpienia anemii i pozwoli cieszyć się bieganiem znacznie dłużej.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Buty do biegania

Trzy miliardy rocznie. Właśnie tyle pieniędzy wydaje się rocznie w Stanach Zjednoczonych...
Czytaj wiecej