“Odłóż smartfon i żyj” – nietypowa kampania Tramwajów Warszawskich

"Odłóż smartfon i żyj!" To hasło dziesiątej już kampanii Bądźmy Razem Bezpieczni organizowanej przez Tramwaje Warszawskie. Akcji towarzyszy nietypowy spot.

Zombie na ulicach Warszawy? Owszem, choć nie chodzi tu o filmowy horror, a o zwykłych ludzi zatopionych w ekranach smartfonów i/lub odciętych od świata przez słuchawki. Problem staje się coraz bardziej palący bo, wraz z rozwojem technologii, spędzamy coraz więcej czasu wpatrzeni w mały ciekłokrystaliczny ekran. Niestety, przyklejamy się do nich również podczas przemieszczania się po mieście. Pal sześc, gdy wpadniemy na innego przechodnia – usłyszymy najwyżej stek przekleństw. Jednak, w starciu z ważącym kilkadziesiąt ton tramwajem, nie mamy szans. Potwierdzają to badania. Jak twierdzą Tramwaje Warszawskie, według informacji zebranych przez brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe AA Insurance, aż 17 wypadków dziennie może być spowodowanych przez nieuwagę pieszych. W 2014 roku ponad połowa roszczeń ubezpieczeniowych dotyczących kolizji z pieszym spowodowana była korzystaniem z urządzeń mobilnych. Te dane dotyczą Wielkiej Brytanii, ale w Polsce wcale nie jest lepiej. Potwierdzają to motorniczowie pracujący w Tramwajach Warszawskich.

Aby zwrócić uwagę na ten coraz większy problem, zarząd warszawskiej firmy rozpoczął kampanię “Odłóż smartfon i żyj”. To już dziesiąte przedsięwzięcie z serii Bądźmy Razem Bezpieczni. Trzeba przyznać, że twórcy podeszli do tematu w dość specyficzny sposób. Główną częścią akcji jest spot reklamowy, w którym człowiek ze smartfonem jest porównywany do Zombie. Z przerażającym istotami walczą dzielni tramwajarze. Oprócz tego, w radio pojawiły się spoty, działania edukacyjne prowadzone są też w prasie i Internecie, a w tramwajach, szkołach czy na przystankach pojawią się plakaty. Tam również pojawili się aktorzy odgrywający w filmie role zombie. Oczywiście, problem jest szerszy i nie dotyczy tylko pieszych, ale także rowerzystów i kierowców, co doskonale widać w przerażających scenach z kamer pokładowych tramwajów.

Nie pozostaje nic innego jak zaapelować „Odłóż smartfon i żyj”, a Tramwajom Warszawskich pogratulować świetnego pomysłu.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Nieodnaleziona – Remigiusza Mroza sposób na thriller psychologiczny

Właściwie powinniśmy już przestać się dziwić, ale częstotliwość z jaką pojawiają się...
Czytaj wiecej